Timac Agro Polska w Polskim Stowarzyszeniu Rolnictwa Zrównoważonego

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP"  zostało wzmocnione o nowe ogniwo. Od września nowym członkiem wspierającym jest firma Timac Agro Polska – ekspert w zrównoważonym odżywianiu roślin i zwierząt.

Timac Agro Polska – spółka córka francuskiej Grupy ROULLIER w Polsce działa od 2005 roku stawiając na doradztwo, innowację i partnerstwo. Jednakże największym atutem firmy jest to,  iż  w  produkcji  nawozów i produktów zootechnicznych wykorzystuje naturalne aktywne molekuły pozyskiwane z alg morskich.

Pod koniec lat 50-tych ubiegłego stulecia, pewien człowiek – Francuz, Daniel Roullier – miał pomysł: jak wykorzystać skarby oceanów (tak zwykło się nazywać algi morskie) dla szerszego ogółu, wzorem rolników, którzy przez setki lat korzystali z nich zbierając je na plażach Bretanii, ale tylko na swoje własne potrzeby, do użyźniania gleby i nawożenia roślin. Roullier wymyślił jak to robić na dużą przemysłową skalę. Opracował sposób ich masowego pozyskiwania i technologię przemysłowego przerobu – od połowu zaczynając, a na wyciągach i filtratach z alg kończąc. Stworzył nowoczesne produkty na nich oparte, o kompleksowym składzie (zawierające substancje biostymulujące i składniki pokarmowe), które następnie opatentował. I oczywiście nie zrobił tego wszystkiego sam – najpierw pomagała mu wąska grupa fachowców – specjaliści i naukowcy z dziedziny biotechnologii morskich, wspierała go rodzina.

Dzisiaj pracuje dla niego już prawie 7 tys. ludzi w 50 krajach, a obroty grupy osiągnęły poziom  przekraczający 3 mld Euro. Roullier osiągnął sukces – zrealizował swój plan, swoje marzenia – uczynił algi i produkty z nich wytwarzane powszechnie używanymi w życiu współczesnego człowieka (nie są to tylko nawozy). Dlaczego? Bo znał ich wartość! Pan Roullier dostrzegł potencjał mórz i oceanów i potrafił z niego skorzystać. Na początku lat 60-siątych ubiegłego wieku, był jednym z tych pierwszych śmiałków, którzy odkryli dla nas bogactwo mórz i oceanów. Był jednym z tych, którzy dali początek biotechnologii morskiej, dzisiaj prężnie rozwijającej się dziedzinie nauki i gałęzi biznesu.

Ale nie tylko zrealizował swoje marzenia – zbudował przy tym potężny międzynarodowy koncern (należy do niego Timac Agro), w którym produkcja odbywa się dzisiaj w 70 fabrykach zlokalizowanych w różnych rejonach świata, a badania nad nowymi produktami prowadzone są przez ponad 500-ciuset naukowców, inżynierów i laborantów w 6 dużych ośrodkach badawczych i laboratoriach. Na początku przyszłego roku, w Saint Malo, zostanie oddane do użytku 7 największe – światowe centrum badań i rozwoju Grupy Roullier.

 
Dlaczego właśnie algi…

Algi morskie to organizmy o niezwykłych właściwościach, dzięki którym znajdują one coraz szersze zastosowanie i znaczenie w gospodarce światowej. Dlaczego tak jest? Otóż, od milionów lat żyją w jednych z najbardziej ekstremalnych i stresujących warunków i doskonale sobie w nich radzą. Mają bogaty skład, charakteryzują się bardzo wysoką produktywnością biomasy, zdecydowanie wyższą niż rośliny uprawne. Są wyjątkowo bogatym źródłem pierwiastków takich jak cynk, fluor, potas, fosfor, żelazo, miedź, mangan, wapń, jod. Zawierają wiele witamin i aminokwasów, są źródłem wysokowartościowego białka. Ale przede wszystkim zawierają związki biologicznie aktywne, które wpływają na wiele ważnych procesów fizjologicznych zachodzących w organizmach roślinnych, takie jak np. izopentyl adeniny, glicyna-betaina, indol, zeatyna.

 

\"\"

 

Ekstrakty z alg mają bardzo szerokie zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie. Przede wszystkim stanowią bazę dla nowoczesnych preparatów do odżywiania roślin – płynnych i granulowanych (posypowych),  które w pełni pozwalają wykorzystać potencjał plonotwórczy roślin. W produktach Timac Agro występują kompleksy aktywne SEACTIV i FERTIACTYL (nawozy płynne) oraz N-PROCESS i PHYSIO+ (nawozy granulowane, dodatkowo wzbogacone wysokoreaktywnym wapniem Mezocalc). Zwiększają one efektywność fotosyntezy, pobieranie składników pokarmowych, odporność na stres, przez co korzystnie wpływają na rozwój biomasy oraz jakość i wielkość uzyskiwanych plonów. W nowoczesnych systemach uprawy preparaty te włączane są do standardowych zabiegów agrotechnicznych.

Algi znalazły także zastosowanie w żywieniu zwierząt oraz ich hodowli. Filtraty dodawane do pasz korzystnie wpływają na kondycję i stan zdrowia zwierząt. Na przykład w żywieniu bydła mlecznego zwiększają laktację i poprawiają jakość mleka. Wyciągi z alg morskich używane są do produkcji bloków mineralnych dla bydła, dodatków do paszy. Takie produkty ma w swojej ofercie także firma Timac Agro.

Spółka córka Grupy Roullier, firma Timac Agro Polska, obecna jest na polskim rynku już od 10-ciu lat. W tym okresie dwukrotnie podwoiła zatrudnienie w dziale sprzedaży, a obecnie pracuje w nim 120 osób (łącznie prawie 150). Wprowadziła na rynek wiele nowych innowacyjnych produktów – tylko w ciągu ostatnich dwóch lat dwie nowe linie produktowe, zawierające nową formę chronionego fosforu TOP-PHOS (Eurofertil TOP) i zabezpieczony azot N-PROCESS (Eurofertil i Sulfammo). Z dodatków do pasz dla krów warto wspomnieć o preparacie Lithamix. TOP-PHOS i Lithamix nagrodzone zostały w 2015 na targach branżowych.

Źródło: Timac Agro Polska
Redakcja AgroNews, fot.: flickr.com/Brendan Landis

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE