Truskawki droższe, czereśnie tańsze. Co ile kosztuje na Broniszach?

Ceny truskawek są nadal wyższe niż w ubiegłym roku. Na Rynku Hurtowym w Broniszach trzeba za nie zapłacić od 2,50 zł do  4-5 zł za kilogram, w zależności od wielkości dostaw w danym dniu. Pojawiły się także leśne jagody.

 

\"rolnictwo,
 

– Pierwsze dostawy miały dość wysoką cenę, około 21 zł za kilogram – informuje Małgorzata Skoczewska, rzecznik RH w Broniszach. Dziś ta cena jest niższa i wynosi 14 -16 zł. 

Sporo jest za to czereśni. Do tej pory królowała wcześniejsza odmiana Burlat – teraz na jej miejsce wchodzi Poznańska. Ale ceny są niższe niż w roku ubiegłym. Kilogram tych owoców sprzedaje się za 5-9 zł za kg.

W ofercie handlowej Bronisz są także maliny i borówki amerykańskie, pochodzące spod wysokich tuneli.

– Ceny dość wysokie, bo maliny są w cenie od 14-16 zł/kg, borówki 35-40 zł/kg.  Daje się jednak zauważyć systematyczny spadek cen, ze względu na rosnącą podaż – informuje Małgorzata Skoczewska.

Są także już wszystkie polskie warzywa, choć znaczna część pochodzi spod osłon. W ofercie występują m.in. papryka, bakłażany, fasola szparagowa, brokuły i kalafiory.

Czytaj także:
Przedłużone embargo, przedłużona pomoc. Unijne organizacje rolnicze apelują o wsparcia dla producentów owoców i warzyw

W ostatnich dniach zanotowano duże wahania cen kapusty, kalafiorów i brokułów wynikające z różnicy dostaw. Ceny oscylowały w granicach od 1,50 do 3 zł za sztukę.

– Tanieją ziemniaki młode, w połowie tygodnia, w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach sprzedawane były w cenie po 1 zł za kilogram, teraz od 66 groszy do 86 groszy za kilogram.Udało się przywrócić normalną cenę ogórków, czyli około 2 zł za kilogram. W połowie tygodnia [23 czerwca – przyp. red] ceny spadły do 1 zł, co dla producentów oznaczało znaczne straty.Powodem gwałtownego spadku cen były zwiększone, ze względu na wymianę upraw szklarniowych, dostawy – mówi Skoczewska.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/t-mizo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here