Trwają Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO 2009

Minister Środowiska Maciej Nowicki otworzył Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO w Poznaniu. Tegoroczna edycja poświęcona jest kompleksowym rozwiązaniom z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej, szczególnie na polu gospodarki odpadami.

– POLEKO to największe targi środowiskowe w Polsce. Niezmiernie się cieszę, że miałem okazję je otworzyć. Poznań i targi POLEKO wpisują się na stałe w mapę i kalendarz najważniejszych imprez środowiskowych w Polsce i na świecie – przypomnijmy w tym miejscu wielki sukces organizacyjny konferencji COP 14.  Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w Targach i dopowiadam, że wybrałem właśnie ten moment, by ogłosić rozpoczęcie nowego innowacyjnego projektu Ministerstwa Środowiska – Akceleratora Zielonych Technologii – powiedział Minister Nowicki.

Podczas konferencji prasowej minister Maciej Nowicki i podsekretarz stanu w MŚ Bernard Błaszczyk podsumowali działania legislacyjne resortu środowiska usprawniające gospodarkę odpadami w Polsce, m.in.: zmianę ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym i opublikowanie ustawy o bateriach i akumulatorach. Ponadto ministrowie przypomnieli o trwających procesach legislacyjnych: w Sejmie RP trwają obecnie prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, na etapie prac rządowych są natomiast prace nad projektem ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Ministerstwo przygotowało również „Założenia do zmiany ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw”. Projektowane zmiany ustaw mają na celu usprawnienie i uszczelnienie obecnie funkcjonującego systemu gospodarki odpadami komunalnymi tak, aby było możliwe prowadzenie gospodarki odpadami komunalnymi w sposób zgodny z zasadami ochrony środowiska i odzwierciedlający postęp techniczny w tej gałęzi gospodarki. W resorcie środowiska toczą się również prace związane z „Założeniami do projektu ustawy o odpadach stanowiącej transpozycję dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy”, które obecnie są po konsultacjach społecznych. Projektowana ustawa o odpadach ma dotyczyć ogólnych zasad i wymagań związanych z gospodarką odpadami.

Targi POLEKO  2009 są okazją do uruchomienia nowego projektu Ministerstwa Środowiska – programu Akcelerator Zielonych Technologii.

Minister Nowicki: Akcelerator Zielonych Technologii to pierwsze tego typu rozwiązanie na polskim rynku. Jego zadaniem jest zbadanie potencjału Polski w obszarze technologii środowiskowych i wsparcie tych technologii, które mają największe szanse skutecznie konkurować na rynkach zagranicznych.

Akcelerator Zielonych Technologii to innowacyjny projekt przygotowany na rzecz promocji polskich technologii środowiskowych i wsparcia rozwoju przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska. Rynek technologii środowiskowych jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów światowej gospodarki. Realizując projekt AZT Ministerstwo Środowiska chce dać impuls dla szybszego rozwoju prośrodowiskowych technologii w Polsce. Oferuje partnerom międzynarodową platformę do wymiany informacji i kontaktów w Internecie (www.greenevo.gov.pl), wsparcie i promocje. Mierzy wysoko: polskie technologie mogą chronić klimat na całym świecie!

Ministerstwo Środowiska tworząc AZT chce pomóc polskim firmom zaangażowanym w rozwój zielonych technologii, w poruszaniu się na rynkach międzynarodowych i przygotować je do konkurencyjnego zarządzania swoimi projektami. Do udziału w walce o miano najlepszych zielonych technologii i profesjonalne wsparcie zaproszone są małe i duże firmy posiadające zielone technologie.

W tym roku podczas POLEKO na powierzchni ekspozycyjnej 16 500 m2, prezentuje się ponad 850 firm z 23 krajów. Podobnie jak w latach poprzednich, ekspozycję uatrakcyjnią oficjalne wystąpienia narodowe organizowane pod patronatem agencji bądź instytucji rządowych, które przedstawią kompleksowe rozwiązania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej. W tym roku po raz drugi POLEKO towarzyszyć będą Międzynarodowe Targi Techniki Komunalnej KOMTECHNIKA, które będą okazją do spotkania dostawców techniki i technologii komunalnej z profesjonalistami z jednostek samorządowych, odpowiedzialnymi za gospodarkę komunalną oraz osobami reprezentującymi zakłady gospodarki komunalnej, przedsiębiorstwa świadczące usługi utrzymania czystości, zakłady utrzymania zieleni, miejskie zarządy dróg oraz spółdzielnie.

Kamera Telewizji Interaktywnej AgroNews była obecna na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska Poleko 2009. Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji na portalu AgroNews.com.pl.

Źródło: Ministerstwo Środowiska, www.mos.gov.pl, fot. Ministerstwo Środowiska
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,878ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Lewica proponuje 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt

Lewica przygotowała projekt nowelizacji ustawy, w której proponuje aby co roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt przeznaczano 1 mld zł. Rolnictwo, a szczególnie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE