TTIP: potrzebna wyczerpująca lista produktów wrażliwych

Porozumienie handlowe między UE i USA powinno ułatwić dostęp europejskich firm do amerykańskiego rynku, ale nie kosztem standardów UE i jej prawa do definiowania na swój sposób interesu publicznego – uważają posłowie z komisji handlu międzynarodowego, którzy przyjęli w czwartek zalecenia dotyczące negocjacji TTIP.

\"rolnictwo,
Posłowie z Komisji ds. Handlu Międzynarodowego wzywają do uzyskania wiekszego dostepu do rynku USA, reformy ochrony inwestycji oraz utrzymania standardów UE podczas negocjacji nad TTIP.

Zalecenia dla Komisji Europejskiej w sprawie rozmów dotyczących Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) zostały przyjęte przez komisję 28 głosami, 13 posłów głosowało przeciw, nikt się nie wstrzymał. Teraz tekst musi jeszcze zostać zatwierdzony na posiedzeniu plenarnym.

Potrzeba umowy ambitnej, ale zrównoważonej
Unijny PKB UE jest "mocno uzależnione od handlu i eksportu", więc dobrze skonstruowane porozumienie z USA może przyczynić się do zwiększenia udziału przemysłu w PKB UE o 15% do 20% do roku 2020. Przedsiębiorstwa z UE, zwłaszcza małe, średnie i mikro, mogłyby czerpać zyski z rynku 850 mln konsumentów – czytamy w przyjętym dziś tekście.

Z drugiej jednak strony posłowie zaważają, że sprzeczne wyniki badań nie pozwalają jednoznacznie ocenić realnych korzyści, jakie TTIP może przynieść unijnej gospodarce. Dlatego podkreślają, że rozmowy muszą być przejrzyste, aby wynegocjowane porozumienie sprostało zarówno wymogom ambicji jak i równowagi i pozwoliło podzielić uzyskane korzyści pomiędzy państwa całej UE. Powinno ono sprzyjać konkurencyjnej i efektywnej gospodarce i eliminacji pozataryfowych barier handlowych. Posłowie oczekują, że wynegocjowane porozumienie zagwarantuje wysoki poziom ochrony konsumentów, ich danych osobowych, zdrowia i bezpieczeństwa, oraz że będzie stanowić zabezpieczenie przez podatkowym, socjalnym i środowiskowym dumpingiem.

Rolnictwo: “wyczerpująca lista produktów wrażliwych”
Niezależnie od dążenia do wyeliminowania wszystkich taryf celnych, partnerzy powinni uzgodnić "wyczerpującą listę" wrażliwych produktów rolniczych i przemysłowych, które powinny zostać wyłączone z liberalizacji handlowej lub poddane długim okresom przejściowym, uważają posłowie.

Czytaj także:

Zakaz zaprawiania nasion neonikotynoidami spowoduje duży spadek produkcji rzepaku w UE
Drgnęły ceny trzody chlewnej. Ale i tak jest dużo gorzej niż rok temu

Posłowie wzywają negocjatorów do dołożenia wszelkich starań w celu wprowadzenia "klauzuli bezpieczeństwa", która pozwoliłaby na selektywne zamknięcie rynków dla pewnych produktów, jeśli ich import wyraźnie szkodziłby krajowej produkcji żywności.

Posłowie wzywają też Komisję Europejską do nakłonienia Stanów Zjednoczonych do zdjęcia zakazu importu unijnej wołowiny oraz do stanowczej ochrony unijnego systemu oznaczeń geograficznych.

Redakcja AgroNews, fot.PE

Źródło: PE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here