Tylko milion rolników złożyło wnioski o dopłaty. A czasu jest coraz mniej

Rolnicy, którzy złożą w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie płatności obszarowych za 2015 r. do 15 czerwca mogą liczyć na otrzymanie tych dopłat w pełnej wysokości. Do 3 czerwca ARiMR przyjęła 1,08 mln takich wniosków, w tym blisko 5 tys. przez Internet. Agencja szacuje, że w tym roku, o takie płatności może ubiegać się ok. 1,35 mln rolników.

 

\"rolnictwo,
 

 

Ci, którzy nie zdążą i złożą wnioski o przyznanie płatności obszarowych za 2015 r. po 15 czerwca, ale nie później niż do 10 lipca będą mieli obniżone te dopłaty o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia. Wnioski i uzupełnienia złożone po 10 lipca nie będą rozpatrywane. Na realizację płatności obszarowych za 2015 r. jest przewidziane  3,5 mld euro.

 
Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać za pośrednictwem Internetu, poczty, a także osobiście w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR zachęca do skorzystania przy ubieganiu się o takie płatności z unowocześnionej internetowej aplikacji e-wniosek, która została zamieszczona na portalu ARiMR 15 marca. Ta wygodna forma składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych wymaga posiadania loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji. Kto je ma, nie musi o nie występować ponownie. W przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR, trzeba złożyć specjalny wniosek do kierownika biura powiatowego
 
Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać również za pośrednictwem poczty wysyłając je listem poleconym.
 
W tym roku termin składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych został wydłużony o miesiąc w porównaniu z latami ubiegłymi. Nasz kraj postanowił skorzystać z możliwości zaproponowanej przez Komisję Europejską, którą przedstawił Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan 20 marca 2015 r. Aby wydłużony termin składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych w 2015 roku mógł obowiązywać konieczne było przyjęcie odpowiednich przepisów. I tak Komisja Europejska przygotowała 11 maja br. rozporządzenie wykonawcze, regulujące tę sprawę, natomiast w Polsce ustawa nowelizująca termin składania  wniosków weszła w życie od 15 maja 2015 r.
 
Od 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach płatności bezpośrednich. Wprowadzona została m.in. tzw. płatność na zazielenienie. Przysługuje ona zasadniczo wszystkim rolnikom. Warto jednak zwrócić uwagę, że aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunty orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie. Wysokość płatności za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro/ha i może być przyznana rolnikom do gruntów, które były w ich posiadaniu 31 maja br.
 
Innym nowym rodzajem płatności obszarowych wprowadzonym od 2015 r. są płatności dla młodych rolników. Generalna zasada mówi o tym, że mogą je otrzymać osoby, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego i które w dniu złożenia po raz pierwszy wniosku o płatność obszarową nie przekroczyły 40 roku życia. Płatność, która wynosi 60 euro/ha, może być przyznawania maksymalnie przez 5 lat do powierzchni nie przekraczającej 50 ha.

Czytaj także:

 
Nowym rodzajem wsparcia jest również tzw. płatność dodatkowa. Przysługuje ona tym rolnikom, którzy posiadają grunt o powierzchni od 3,01 ha do 30 ha. Jej stawka wynosi 40 euro/ha.
 
Będzie też można otrzymać w ramach dopłat bezpośrednich tzw. płatności związane z produkcją. Przyznawane będą tym rolnikom, którzy hodują bydło, krowy, owce czy kozy oraz tym, którzy zajmują się produkcją roślinną i uprawiają buraki, ziemniaki skrobiowe, owoce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste. Wysokość płatności zależy od rodzaju produkcji. 
 
Średnia płatność obszarowa wyniesie 243 euro/ha, a aktywny rolnik może otrzymać ponad 500 euro/ha.
 
Aby ułatwić rolnikom złożenie wniosków o przyznanie płatności obszarowych, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak co roku, wysłała do nich za pośrednictwem poczty tzw. wnioski spersonalizowane. Są to już częściowo wypełnione przez ARiMR dokumenty na podstawie danych z ostatnio składanego wniosku. Rolnik musi sprawdzić, czy te informacje są aktualne także w tym roku, jeżeli tak – wystarczy uzupełnić wymagane pola, np. podpisać wniosek i złożyć go w ARiMR. W tym roku 4 marca została wysłana ostatnia partia spersonalizowanych wniosków o przyznanie płatności obszarowych za 2015 r. Łącznie ARiMR przekazała za pośrednictwem poczty takie wnioski do 1,34 mln rolników. W sytuacji, gdy te dokumenty nie dotrą do rolnika, powinien on zgłosić się do biura powiatowego lub oddziału regionalnego ARiMR i tam otrzyma formularz wniosku wraz z załącznikami graficznymi.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Olgierd Rudak

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spotkanie z przedstawicielami organizacji zrzeszających producentów i hodowców trzody chlewnej

Minister Czesław Siekierski spotkał się z przedstawicielami organizacji zrzeszających producentów i hodowców trzody chlewnej. Podczas spotkania omówiono znaczenie płatności za realizację praktyk w zakresie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics