Tym razem Hogan posłuchał Jurgiela. Polska zablokowała dodatkowy import cukru

Unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil Hogan, w odpowiedzi na sprzeciw polskiego resortu rolnictwa, wycofał zgodę na dodatkowy import cukru w sezonie 2016/2017 po obniżonej stawce celnej. Komisja Europejska planowała zwiększyć w ten sposób podaż cukru na rynku unijnym.

\"rolnik,


– Jestem przeciwny planowanemu przez Komisję Europejską zwiększeniu podaży cukru na rynek unijny poprzez umożliwienie dodatkowego importu w roku gospodarczym 2016/17 po obniżonej stawce celnej – napisał w liście do komisarza Phila Hogana minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, wyrażając swoją dezaprobatę dla takich działań.

Hogan wycofał zgodę

Projekt rozporządzenia w sprawie dodatkowego importu miał być głosowany wczoraj podczas posiedzenia Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych.

W odpowiedzi na list ministra, komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil Hogan wydał oświadczenie o wycofaniu się z tej decyzji.

Jurgiel broni unijnych buraków

W związku ze zniesieniem kwot produkcyjnych od 1 października 2017 roku producenci cukru zwiększyli kontraktację buraków pod produkcję w kampanii 2017/2018.

Czytaj także:
Hogan atakuje Jurgiela za ASF

Minister Jurgiel w liście do Hogana zwrócił uwagę, że podstawowym źródłem zaopatrzenia rynku wewnętrznego w cukier powinna być produkcja cukru z buraków uprawianych w UE.

– W pierwszej kolejności należy zagospodarować cukier pozakwotowy (…). Produkcja cukru z buraków w wielu państwach członkowskich jest strategicznym działem sektora żywnościowego o dużym znaczeniu nie tylko gospodarczym, ale także środowiskowym i społecznym – uważa Jurgiel.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here