UE: ceny giełdowe zbóż nadal na niskim poziomie

W ubiegłym tygodniu notowania pszenicy i kukurydzy w kontraktach terminowych na kluczowych giełdach kontynuowały spadki. Pszenica w najbliższym kontrakcie na Euronext potaniała przez ostatni tydzień o 3,6% do 178,3 EUR/tonę, a kukurydza w kontrakcie czerwcowym – o 2,6% do 157,8 EUR/tonę.
 

\"rolnictwo,
 

Na obecne spadki mogą mieć m.in. wpływ utrzymujące się prognozy dobrych zbiorów zbóż. Poza tym Rosja zapowiedziała ewentualność wcześniejszego zniesienia ceł w eksporcie pszenicy. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w połowie maja br. Może to oznaczać zaostrzenie konkurencyjności w eksporcie pszenicy.

Obecne zniżki na giełdzie Euronext są częściowo powiązane ze spadkami cen zbóż na amerykańskich giełdach. Na CBoT ceny pszenicy w najbliższym kontrakcie spadły przez tydzień o 4,1% do 175,4 USD/tonę, a kukurydzy – o 1,9% do 143,2 USD/tonę. Dolar pomimo osłabienia w ostatnim czasie nadal jest stosunkowo silna walutą, co wpływa negatywnie na konkurencyjność w eksporcie. Dodatkowo w USA występuje ptasia grypa, co może mieć wpływ na spadek zużycia kukurydzy i soi na cele paszowe na wewnętrznym rynku. Ptasia grypa w największym nasileniu występuje w stanie Iowa – problem dotyczy około 6 mln kurcząt. Ale choroba się rozprzestrzenia i obecnie odnotowuje się jej występowanie już w 13 stanach USA oraz w Kanadzie.

Prognozy dla USA są optymistyczne. Kondycja upraw pszenicy ozimej jest lepsza niż przed rokiem. W ostatnim tygodniu kwietnia br. udział zasiewów będących w stanie dobrym i bardzo dobrym wynosił 42% – bez zmian w porównaniu z poprzednim tygodniem w porównaniu do 33% w analogicznym okresie rok wcześniej. Zasiewy pszenicy jarej są już znacznie zaawansowane. W sześciu kluczowych dla uprawy pszenicy jarej stanach (99% upraw pszenicy jarej, tj.: Idaho, Minnesota, Północna Dakota, Południowa Dakota i Washington) zaawansowanie siewów na dzień 26 kwietnia br. wyniosło 55%, znacząco więcej w porównaniu do średniej z ostatnich sześciu lat dla tego okresu wynoszącej 29% i 17% w analogicznym okresie 2014 r.

Czytaj także:
Szymańczak: źle się dzieje na polskim rynku zbóż

Dobrze przebiegają też zasiewy kukurydzy. Dotychczas obsiano 19% zakładanego areału w 18 kluczowych stanach, wobec 17% w tym samym okresie rok temu. Ocenia się, że obecne korzystne warunki pogodowe powinny umożliwić szybkie zasiewy kukurydzy na środkowym zachodzie. Nawilgocenie gleb jest lepsze niż przed rokiem.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/ Aimee Steen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here