UE: Ceny kurcząt minimalnie w dół

Średnia cena sprzedaży brojlerów (tuszki patroszone z szyjami tzw. 65%) na rynku UE w październiku br. (do 28.X) wyniosła 197,9 EUR/100 kg i była tylko o 0,1% niższa niż we wrześniu, lecz o 4% wyższa niż w tym samym okresie przed rokiem – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

W porównaniu z przeciętną ceną z lat 2007-11 kurczęta podrożały średnio o 10%. W październiku ceny kurcząt najbardziej obniżyły się w Polsce (-5% do 137,2 EUR/100 kg) i pozostały najniższe w całym ugrupowaniu (69% średniej unijnej). Najwyższy miesięczny wzrost cen kurcząt miał miejsce w Słowenii (+5,3%). Najwięcej za kurczęta płacono w Danii, Finlandii i na Cyprze (258-259 EUR/100 kg).

Na sytuację cenową na rynku kurcząt w UE wpływa rosnący eksport i popyt wewnętrzny oraz rekordowo wysokie ceny wieprzowiny. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. państwa członkowskie UE wyeksportowały do krajów trzecich 872,1 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów z drobiu – o 2,4% więcej niż przed rokiem.

Unijny eksport drobiu na rynki krajów trzecich wzrośnie w tym roku prawdopodobnie o 14% do 1,47 mln ton, stymulowany globalnym popytem. Z uwagi na wysoki poziom cen, Komisja Europejska podjęła w październiku br. decyzję o obniżeniu o jedną trzecią refundacji wywozowych dla mięsa drobiowego.

 Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here