UE: Jakie są tendencje na rynku wieprzowiny?

W październiku br. ceny wieprzowiny w krajach Wspólnoty kontynuowały trend spadkowy zapoczątkowany we wrześniu- informuje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynku Rolnych FAPA.
 

 

\"\"

 

W ciągu czterech tygodni października br. średnia cena reprezentatywna wieprzowiny (kl. E) dla całej Unii zmniejszyła się o 7 EUR/100 kg. W ostatnim tygodniu tego miesiąca wyniosła ona nieco ponad 176 EUR/100 kg wobec 182,65 EUR/100 kg cztery tygodnie wcześniej.

Kontynuacja spadkowej tendencji cenowej była wynikiem sezonowej nadwyżki podaży zwierząt na rynku Wspólnoty. Największą miesięczną dynamikę spadku cen spośród czołowych producentów wieprzowiny w UE zanotowano we Włoszech (-7,2%), w Hiszpanii (-5,0%), we Francji (-4,7%) oraz w Niemczech (-4,5%) i Holandii (-3,4%).

Czytaj także:
Unijna wołowina ponownie na amerykańskim rynku!!
Rosjanie skontrolują nasze mięso i mleko!
Nowelizacja ustawy o organizacji rynku mleka!

W Polsce w ostatnim tygodniu października br. średnia cena reprezentatywna wieprzowiny obniżyła się o 3,3% w stosunku do początku tego miesiąca i wyniosła 176,51 EUR/100 kg. Ceny reprezentatywne wieprzowiny wzrosły jedynie w Irlandii (+1,6%) oraz w Finlandii (+0,2%), natomiast w Danii i na Malcie pozostały na niezmienionym poziomie.

W październiku br. średnia cena reprezentatywna wieprzowiny dla całej Wspólnoty była o 5,5% niższa niż w tym samym miesiącu przed rokiem. Trzeba jednak wspomnieć, że osiągnęła ona (cena) jednocześnie jeden z najwyższych poziomów dla tego miesiąca w ciągu ostatniej dekady.  

Źródło: FAMMU/FAPA,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here