UE obetnie dotacje na rolnictwo? Ostra rekacja rolniczego lobby

Nie milką echa doniesień o planowanych cięciach w budżecie na unijne rolnictwo. Swojego oburzenia tą propozycją nie kryją europosłowie i związki branżowe.

\"rolnik,

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani

W Unii Europejskiej trwa dyskusja nad reformą unijnego budżetu. Pojawiły się doniesienia, że przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani planuje znaczne obcięcie funduszy na rolnictwo w zamian za zwiększenie wydatków na bezpieczeństwo, imigrację, zatrudnienie młodych czy zmiany klimatu.

Siekierski będzie bronił budżetu na rolnictwo

Do tych rewelacji opublikowanych przez portal „Politico” odniósł się Czesław Siekierski  kierujący komisją ds. rolnictwa i rozwoju . Zapowiedział, że będzie bronił budżetu przeznaczonego na rolnictwo.

– Będziemy za każdą cenę bronić budżetu na rolnictwo, który i tak jest sukcesywnie zmniejszany od wielu lat, podczas gdy przybyło państw członkowskich, a wyzwania dla sektora rolnego mnożą się. Już Brexit i jego następstwa dla budżetu UE, a więc i finansowania Wspólnej Polityki Rolnej są wystarczająco dużym przedmiotem naszych obaw – wyjaśnia europoseł Siekierski.

Copa i Cogeca ostrzegają

O pozostawienie wydatków na rolnictwo na tym samym poziomie apelują także związki rolnicze zrzeszone w Copa i Cogeca. Ich zdaniem zmniejszenie budżetu  wpłynie nie tylko poziom życia rolników, zachwieje także konkurencyjnością na tym rynku i zagrozi dostawom wysokiej jakości żywności.

– Copa i Cogeca zdecydowanie odrzucają wszelkie propozycje obcięcia wydatków na wspólną politykę rolną w budżecie UE w przyszłości. Dochody rolników już wynoszą jedynie 40 proc. średnich zarobków w UE, a w ciągu ostatnich czterech lat spadły o 20 proc. A przecież to rolnicy są odpowiedzialni nie tylko za codzienną produkcję wysokiej jakości bezpiecznej żywności spełniającej surowe normy produkcji i dobrostanu, lecz również stanowią cześć rozwiązania problemu, jakim są zmiany klimatu. Są również centrum obszarów wiejskich, zapewniając wzrost i miejsca pracy na obszarach, gdzie często brakuje alternatyw dla tej formy zatrudnienia – wyjaśnia przewodniczący Copa Martin Merrild.

Rocznie na dotacje dla unijnych rolników  w ramach WPR przeznaczane jest ok. 58 mld euro. Wydatki na WPR stanowią 40 proc. całego budżetu unijnego.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot.flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here