UE oficjalnie zezwala na przejęcie Monsanto przez Bayer

W środę Komisja Europejska warunkowo zatwierdziła planowane przejęcie Monsanto przez Bayer. Dzięki transakcji wartej 62,5 mld dolarów Bayer stanie się największym na świecie producentem nasion i chemii dla rolnictwa.

rolnictwo, portal rolny, GMO, Monsanto, Bayer, środki ochrony roślin, nasiona

– Zgoda ze strony Komisji Europejskiej jest dużym sukcesem i kolejnym ważnym krokiem w całym procesie – podkreślił Werner Baumann, prezes Bayer.

– Wspólnie z Monsanto chcemy wesprzeć rolników na całym świecie w uprawach bardziej pożywnej żywności w sposób bardziej zrównoważony, z korzyścią zarówno dla konsumentów, jak i dla środowiska naturalnego. Dotychczas zgody na transakcję udzieliła ponad połowa z około 30 organów regulacyjnych na całym świecie (w tym w Brazylii i Chinach) – dodał Baumann.

Na zakup musi się jeszcze zgodzić urząd antymonopolowy w USA. Jeśli do tego dojdzie, w wyniku transakcji wartej 62,5 mld dolarów Bayer stanie się największym na świecie producentem nasion i chemii dla rolnictwa.

W związku z przejęciem Monsanto, Bayer został zobowiązany do zbycia niektórych obszarów swojej działalności, m.in. globalnego działu nasiennictwa upraw polowych i warzyw, platformy badawczo-rozwojowej dotyczącej pszenicy hybrydowej, działu glufosynatu amonu oraz niektórych herbicydów na bazie glifosatu w Europie. Zamiar ich kupna zadeklarował BASF.

oprac. Kamila Szałaj, fot.flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 − 7 =

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,900ObserwującyObserwuj
7,300SubskrybującySubskrybuj

Dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe: 3,2 mld zł na kontach rolników

18 października ruszyła wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2021 r. Przebiega ona bardzo sprawnie. - W pierwszym tygodniu...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE