UE: Prognozy zbiorów zbóż zapowiadają się optymistycznie!

Pierwsze prognozy USDA dotyczące zbiorów zbóż na świecie w sezonie 2014/15 są optymistyczne. Globalny bilans zbożowy pozostanie w dalszym ciągu w miarę komfortowy – podaje zespół zagranicznych rynków rolnych.

 

\"\"

 

Prognozowana produkcja ma być co prawda niższa w porównaniu z ubiegłym sezonem handlowym, ale dzięki wysokim zapasom podaż zbóż w skali globu będzie o 0,8% wyższa niż w kończącym się sezonie. Po raz kolejny ma obrodzić kukurydza. Zbiory tego gatunku mają być zbliżone do rekordu z sezonu 2013/14. Bilans pszenicy także wygląda dobrze.

W niektórych rejonach świata zbiory będą co prawda niższe – dotyczy to przede wszystkim USA i Ukrainy – niemniej jednak nie będzie to w istotny sposób wpływać na rynek. Większe znaczenie dla kształtowania się cen zbóż może mieć eskalacja konfliktu w basenie Morza Czarnego, przede wszystkim z powodów ewentualnych problemów logistycznych z transportem zbóż z tego rejonu niż gorszych wyników produkcji zbożowej.

Prognozy produkcji zbożowej dla Rosji, Ukrainy i Kazachstanu są relatywnie wysokie.

W ostatnim czasie dobre prognozy produkcji zbożowej w nadchodzącym sezonie podało też FAO. Pomiędzy obu ośrodkami prognostycznymi (USDA i FAO) występują co prawda pewne rozbieżności, jednak wnioski z analizy prognozowanych bilansów zbóż są takie same.

Czytaj także:
Jaka jest sytuacja na rynku roślin oleistych?
Ceny rzepaku wciąż niższe niż przed rokiem, ale nadal rosną!
Jakie są tendecje na rynku zbóż?

Najprawdopodobniej czeka nas kolejny sezon wysokiej produkcji zbożowej w skali globu, pozwalający zarówno na wyraźniejsze spadki cen zbóż, zwłaszcza w segmencie paszowym, jak i na dalszą odbudowę światowych zapasów.
W tym tygodniu notowania zbóż w kontraktach terminowych na kluczowych giełdach wyraźnie się obniżyły. To przede wszystkim reakcja na optymistyczne prognozy.

I tak na paryskiej giełdzie notowania pszenicy we wszystkich trzech monitorowanych kontraktach spadły o ok. 4% do ok. 199 EUR/tonę (tydzień do tygodnia). Kukurydza w najbliższym kontrakcie potaniała przez tydzień o 3,5% do 178 EUR/tonę. Taniały zboża na giełdzie w Londynie i Budapeszcie, a także na wszystkich monitorowanych przez nas giełdach amerykańskich.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here