UE: rzepak wspiera ograniczona podaż oraz umocnienie soi

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie na maj’2015 przez tydzień umocnił się o 1,9% do 378,5 Euro/t wobec 369,5 Euro/t (+2,4%) przed dwoma tygodniami – informują analitycy FAMMU/FAPA.
 

\"rolnictwo,
 

Dalej utrzymuje się ograniczona podaż surowca, która wspiera wartość rzepaku przy braku mocniejszych bodźców, które wpłynęłyby na kierunek ruchu cen. Dodatkowo prawdopodobnie okresowe umocnienie na rynku soi wspierało rzepak na giełdzie. Tymczasem niemieccy spółdzielcy prognozują około 16% redukcje zbiorów rzepaku ozimego do 5,25 mln ton. Prognozy dla zbiorów rzepaku w UE w br. przewidują 11% spadek produkcji do około 21,5 mln ton, jakkolwiek podaż w przyszłym sezonie 2015/16 będzie buforowana wysokim poziomem zapasów. Spowoduje to mniejszy spadek podaży niż wynikałoby to z redukcji produkcji. Na rynku rzeczywistym soja i rzepak podrożały wspierane przez rynek terminowy, ale śruty cechowały różnokierunkowe trendy. Należałoby odnotować spadki cen większości mączek rybnych.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ciągu tygodnia w kontrakcie na maj’2015 podrożała o 1% do 445,3 CAD/t wobec 453,3 CAD/t przed dwoma tygodniami na skutek umocnienia wartości kontraktów na rynku soi w USA oraz perspektyw mniejszych zbiorów rzepaku w br. za sprawą redukcji zasiewów przewidywanych obecnie na poziomie 4,5% mniejszym niż w 2014 roku.

Czytaj także:
Plantatorzy buraka cukrowego apelują do KE ws. cukru. Zapowiadają zmiejszenie upraw
Przegląd insektycydów zarejestrowanych do ochrony rzepaku w Polsce

W Chicago majowy kontrakt terminowy na soję podrożał do poziomu najwyższego od 7 kwietnia br. przez tydzień o 1,3% do 359,4 USD/t, podobnie kontrakty na dalsze terminy. Przez 2 tygodnie majowy kontrakt umocnił się o 2,6%. Na wzrost wartości kontraktów wpłynęły dane o spowolnieniu eksportu amerykańskiej soi oraz dywagacje, że strajki transportowców w Argentynie i Brazylii mogą zakłócić eksport soi z Ameryki Południowej. Wydaje się, że wahania cen na rynku soi mają charakter korekty, a usunięcie problemów logistycznych w Ameryce Południowej przywróci spadkowy trend zwłaszcza, że ogromne zbiory soi w tej części świata materializują się. Dodać należy, że wczoraj (23 kwietnia br.) Argentyna zwiększyła prognozy zbiorów soi o 1 mln ton do 59 mln ton (wg USDA 57 mln ton).

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here