Ukraina wprowadza embargo na polską wieprzowinę

Białoruś znosi zakaz importu na nasze mięso, natomiast Ukraina zabrania jego wwozu.

\"rolnictwo,

Ukraina wprowadza embargo z powodu ASF

Afrykański pomór świń zbiera żniwo nie tylko wśród świń. Główny Lekarz Weterynarii poinformował właśnie, że Ukraina wprowadziła z tego powodu embargo na wieprzowinę z woj. mazowieckiego i lubelskiego. Mięso z Podlasia nie trafia już za wschodnią granicę od trzech lat.

– Ukraina wprowadziła zakaz eksportu zwierząt podatnych na zachorowanie na ASF, a także produktów, surowca, materiału genetycznego pochodzącego od nich oraz pasz, dla województwa mazowieckiego i lubelskiego. Zakaz dotyczy również zakładów zlokalizowanych na terenie ww. województw – czytamy w komunikacie inspekcji weterynaryjnej.

To bardzo zła wiadomość dla producentów wieprzowiny i zakładów przetwórczych z terenów objętych zakazem. Od dawna borykają się ze znalezieniem odbiorców, a zamknięcie kolejnej granicy tylko spotęguje problemy ze sprzedażą mięsa.

W Polsce stwierdzono już 92 ognisk afrykańskiego pomoru świń. Większość z nich – 69, pojawiło się w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Białoruś znów otwiera się na polski drób

Dobrą wiadomość mamy natomiast dla producentów drobiu. Zakaz importu polskich produktów drobiarskich zniosła właśnie Białoruś. Od 18 sierpnia mięso z woj. lubuskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego może być eksportowane do tego kraju.  

Białoruś nałożyła embargo na wwóz produktów drobiarskich z poszczególnych województw pod koniec ubiegłego i na początku tego roku w związku z pojawiającymi się w Polsce ogniskami ptasiej grypy.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here