Ukraina wprowadza zakaz importu świń z Polski

Główny Inspektor Weterynarii poinformował, że Ukraina wprowadziła zakaz importu świń z województwa podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

rolnictwo, portal rolny, ASF, produkcja trzody chlewnej, wieprzowina, świnie, import, Ukraina, eksport, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy, Janusz Rodziewicz


W związku z pojawieniem się nowych przypadków ASF u dzików na terenie Polski, służba weterynaryjna Ukrainy wprowadziła zakaz importu zwierząt podatnych na zachorowanie na ASF, a także produktów, surowca, materiału genetycznego pochodzącego od nich oraz pasz z województwa podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

– Z zakazu zostały wyłączone pasze pochodzenia zwierzęcego, jeśli zostały poddane obróbce termicznej gwarantującej zniszczenie wirusa ASF, przeznaczone dla zwierząt domowych, pasze pochodzenia roślinnego oraz pasze pochodzenia chemicznego – czytamy w komunikacie.

Branża nie odczuje zakazu

Wprowadzenie zakazu dziwi Prezesa Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Janusza Rodziewicza. W rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznał on, że zastanawiające jest, iż „kraj, który ma od nas o wiele bardziej rozprzestrzenioną chorobę afrykańskiego pomoru świń boi się przebadanych i pewnych naszych wyrobów i mięsa".

Zdaniem Rodziewicza, cytowanego przez PAP, wprowadzenie zakazu nie jest problemem dla branży, ponieważ Polska od kilku lat eksportuje na Ukrainę jedynie śladowe ilości mięsa.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here