Umowa między producentem a przetwórcą będzie obowiązkowa, ale bez ceny minimalnej

 W Sejmie toczą się prace nad ustawą o Agencji Rynku Rolnego – poinformował resort rolnictwa.  Przepisy mają wprowadzić zawieranie obowiązkowych umów pomiędzy producentem a przetwórcą.

 \"rolnictwo,

 

 
– Projekt wprowadzi zasadę, w myśl której każda dostawa produktów rolnych, z wyłączeniem sprzedaży bezpośredniej, przez: producentów rolnych, grupy producentów, organizacje producentów do pierwszego nabywcy, wymaga podpisania umowy – wyjaśnia ministerstwo rolnictwa. 
 
W umowie określone zostaną: cena do zapłaty za dostawę, ilość i jakość dostarczanych produktów, terminy dostaw, okres obowiązywania umowy, klauzule dotyczące rozwiązania umowy, a także szczegóły dotyczące płatności. 
 
– Stosowanie umów ma na celu zapewnienie odpowiedniej równowagi praw i obowiązków między poszczególnymi ogniwami w łańcuchu dostaw, w tym między przetwórcami a producentami produktów rolnych. Z jednej strony umowy zabezpieczają stałość dostaw niezbędnej ilości surowca o określonych parametrach na potrzeby przemysłu, z drugiej strony gwarantują producentowi otrzymanie zapłaty za dostarczony produkt, o ile spełni wszelkie warunki zawarte w umowie – informuje resort rolnictwa.
 
Ale, jak wyjaśnił w rozmowie z nami rzecznik ministerstwa rolnictwa Witold Katner, należy pamiętać, że projektowane przepisy nie wprowadzają cen minimalnych, maksymalnych czy też obowiązkowej kontraktacji. A wielu rolników właśnie tak interpretuje proponowane w ustawie zapisy.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/ Paul H

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here