Unię Europejską stać na pomoc rolnikom?

Żywność, która była eksportowana do Rosji, można wysłać do innych krajów — uważa Marek Sawicki, minister rolnictwa.
 

 

\"\"

 

„Puls Biznesu”: Je pan teraz paprykę, a nie popularne w ostatnich dniach jabłko. Producentom papryki trzeba pomagać szybciej?

Marek Sawicki, minister rolnictwa: Jabłka, które miały trafić na rynek rosyjski, są jeszcze na drzewach, a paprykę — oraz kapustę, pomidory czy ogórki — trzeba już zbierać. Odbija się teraz czkawką słabe zorganizowanie producentów owoców i warzyw — np. rolnicy uprawiający paprykę mają tylko cztery grupy producenckie. Brakuje chłodni i magazynów, więc producenci sprzedają wprost z krzaków. Będziemy musieli przyjmować od nich zbiory i być może biodegradować około 250-300 ton dziennie — o ile dostaniemy sygnał z Komisji Europejskiej, że można stosować taki instrument. Szukamy sposobu na rekompensaty dla rolników, pracujemy też nad ułatwieniem uzyskiwania gwarancji eksportowych przy wchodzeniu na nowe rynki.

Czytaj także:
Rosja odpowiada na sankcje i wprowadza kolejne zakazy
Sieci handlowe szansą dla polskich jabłek!
Będą rekompensaty od Unii za rosyjskie embargo na polskie warzywa i owoce?!

Kto za to wszystko zapłaci?

Nie możemy składać rządowych zobowiązań finansowych, bo mogłoby to zostać uznane za niedozwoloną pomoc publiczną.Unię Europejską stać było jednak na kilkadziesiąt miliardów euro pomocy dla Grecji — a tu mówimy o kilku miliardach. Utylizacja wszystkiego, co w innych okolicznościach trafiłoby do Rosji, byłaby wielkim marnotrawstwem. Oczekujemy wspólnego działania Unii Europejskiej i USA. Zamiast czekać, aż Putin kichnie, niech wspólnie sprzedadzą żywność, która miała trafić na rynek rosyjski, do krajów trzecich, gdzie nierzadko panuje głód. Skoro Rosja uważa, że poradzi sobie bez naszej żywności, to naszym obowiązkiem jest sprzedanie jej tym, którzy tego potrzebują. Wymaga to jedynie politycznej odwagi, by powiedzieć: „tak, mamy pieniądze, żeby zapłacić za tę żywność”, i jak najszybciej rozpocząć jej dystrybucję.

Źródło: Puls Biznesu,
Redakcja AgroNews, fot: freeimages.com
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here