Unijni ministrowie rolnictwa przeciw cięciom budżetu rolnego w 2015 roku

Ministrowie rolnictwa UE bronią się przed cięciami wydatków na rolnictwo w przyszłym roku. Apelowali oni do Komisji Europejskiej o podjęcie wszelkich wysiłków na rzecz zagwarantowania odpowiednich funduszy w budżecie UE na 2015 rok na wsparcie dla rolników i spółdzielni rolniczych dotkniętych rosyjskim embargiem nałożonym na produkty rolne z UE.

Chodzi o ponad 448 milionów euro, które Komisja Europejska chce przeznaczyć na inne cele.

Jak poinformowało Polskie Radio, Bruksela zaproponowała, aby przyszłoroczna rezerwa kryzysowa Wspólnej Polityki Rolnej, wynosząca 433 miliony euro, została uszczuplona o środki zagospodarowane już na walkę ze skutkami rosyjskiego embarga. Zostałoby w niej zaledwie 89 milionów euro.

Jak powiedział Marek Sawicki, w czasie obrad jedynie przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Szwecji poparli takie zmiany.

– Nikt nie zna jeszcze rozmiarów i koniecznych wydatków w sprawie kryzysu w rolnictwie, w związku z tym nie ma zgody, aby środki te były przenoszone na inne cele, bo nie wiadomo, ile ich trzeba będzie użyć w roku 2015 – powiedział.

 

\"rolnictwo,

 

Po spotkaniu z włoską prezydencją Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen podkreślił: „Cieszę się, że unijni ministrowie rolnictwa sprzeciwili się wnioskowi Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia budżetu rolnego w 2015 r. w tym trudnym okresie. W niektórych sektorach ceny spadły nawet o 50%. Sytuacja, w której Komisja proponuje ograniczenie wydatków na rolnictwo w 2015 r. nie przyznawszy jeszcze nawet wsparcia dla unijnego sektora wieprzowiny, podczas gdy rynek rosyjski był zamknięty od stycznia, jest nie do przyjęcia.

„Zdecydowanie popieramy zamiar prezydencji, by wystosować pismo do ministrów gospodarki i finansów z apelem o nieograniczanie wsparcia dla rolników, by nie musieli ponieść podwójnych kosztów embarga. Copa-Cogeca popiera również cel komisarza Hogana, jakim jest wprowadzenie instrumentów wsparcia dla sektora, pod warunkiem uzyskania odpowiedniego finansowania. Apelujemy do kolegium komisarzy o podjęcie decyzji o przydzieleniu odpowiednich funduszy w przyszłą środę
,” dodał. Reakcja Copa-Cogeca jest związana z debatą w Komisji, Parlamencie i Radzie w komitecie pojednawczym.

Czytaj także:

Ile rolnicy zapłacą za przekroczenie kwot mlecznych?
Rząd utrzymał wysokość składki na ubezpieczenie rolników

W planie działań wysłanym do komisarza Hogana, Copa-Cogeca nakreśliła konkretne instrumenty, których potrzeba, by złagodzić presję pod jaką uginają się producenci oraz by nie dopuścić do eskalacji kryzysu rynkowego. W niektórych regionach ceny mleka spadły o 30-40% od początku roku. Copa-Cogeca żałuje, że Komisja Europejska zawiesiła tymczasowe dopłaty do prywatnego przechowywania sera. Państwa, które bardzo ucierpiały w wyniku embarga powinny nadal mieć możliwość skorzystania z tego instrumentu, który należałoby udoskonalić. Kraje jak Łotwa, Estonia, Litwa i Finlandia zmagają się ze szczególnymi trudnościami ze względu na rosyjskie embargo. Należy zatem jak najszybciej zaktualizować cenę interwencyjną mleka, aby uwzględnić rosnące koszty produkcji.

W sektorze wieprzowiny potrzeba planu działania UE oraz wsparcia na rzecz znalezienia nowych rynków zbytu i zniesienia barier sanitarnych i fitosanitarnych oraz innych niezasadnych przeszkód w handlu. Należy opracować kampanie promocyjne wieprzowiny. Nie można zapomnieć o przeznaczeniu funduszy na współfinansowanie ogólnej promocji wieprzowiny na rynku UE. Na chwilę obecną w magazynach znajdują się znaczne ilości produktów o niskiej wartości, jak tłuszcz ze świń i podroby, które należy usunąć, by zrobić miejsce w magazynach. Trzeba także opracować środki nadzwyczajne. Podczas gdy Komisja odmawia podjęcia działań, tracimy 750 000 t eksportów przeznaczonych na rynek rosyjski. Rynek ten przejmują Kanada i USA, które nadal mogą tam eksportować. Można by uznać programy przechowywania za instrumenty tymczasowe, stosowane do momentu znalezienia nowych rynków zbyt poza UE.

Wypowiadając się na temat sektora warzyw i owoców, Copa-Cogeca zaapelowała o przyznanie wsparcia w styczniu przyszłego roku na ukierunkowane programy wycofywania produktów z rynku i darmowego przekazywania ich np. organizacjom charytatywnym, wykorzystania do celów poza spożywczych czy zielonych zbiorów, aby zapobiec całkowitemu załamaniu się rynku. To właśnie będzie moment szczytowy sezonu, więc poziom produkcji będzie dużo wyższy. Należy również zastosować art. 222 WPR, co pozwoli organizacjom producentów, takim jak spółdzielnie, na szybką reakcję.

\"\"
 

Ponadto Copa-Cogeca apeluje do Komisji o szybkie wprowadzenie środków wsparcia dla rynku wołowiny, w tym dla eksportu. Komisja musi zorganizować energiczną kampanię promocji eksportu oraz udzielić wsparcia na rzecz znalezienia nowych rynków zbytu dla tego rodzaju produkcji. Należy znieść bariery sanitarne i fitosanitarne handlu i niepotrzebne przeszkody występujące w tym sektorze, zwłaszcza te utrudniające handel z krajami o gospodarkach wschodzących i krajami rozwiniętymi.

Copa-Cogeca uważa również, że należy koniecznie zachęcić młodych do podejmowania działalności rolnej. Jej zdaniem trzeba opracować rozwiązania dostosowane do konkretnej sytuacji młodych w ramach filaru II WPR, by ułatwić im dostęp do kredytów i gruntów.  Na zakończenie, Copa-Cogeca podziela obawy nakreślone w deklaracji ministrów z Czech, Węgier, Polski, Słowacji, Bułgarii, Rumunii i Słowenii – według niej zmiany zaproponowane przez Komisję Europejską mogą doprowadzić do spadku produkcji ekologicznej w UE, co jest nie do przyjęcia. Należy doprowadzić do zmiany tego wniosku.

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Zmiany w aplikacji eWniosekPlus. Trzeba wysyłać wnioski pomimo błędu

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, iż w związku z planowanymi zmianami przepisów od 2024 roku, w zakresie warunków spełnienia normy GAEC7, obecnie trwają...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics