Unijni ministrowie rolnictwa przeciw cięciom budżetu rolnego w 2015 roku

Ministrowie rolnictwa UE bronią się przed cięciami wydatków na rolnictwo w przyszłym roku. Apelowali oni do Komisji Europejskiej o podjęcie wszelkich wysiłków na rzecz zagwarantowania odpowiednich funduszy w budżecie UE na 2015 rok na wsparcie dla rolników i spółdzielni rolniczych dotkniętych rosyjskim embargiem nałożonym na produkty rolne z UE.

Chodzi o ponad 448 milionów euro, które Komisja Europejska chce przeznaczyć na inne cele.

Jak poinformowało Polskie Radio, Bruksela zaproponowała, aby przyszłoroczna rezerwa kryzysowa Wspólnej Polityki Rolnej, wynosząca 433 miliony euro, została uszczuplona o środki zagospodarowane już na walkę ze skutkami rosyjskiego embarga. Zostałoby w niej zaledwie 89 milionów euro.

Jak powiedział Marek Sawicki, w czasie obrad jedynie przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Szwecji poparli takie zmiany.

– Nikt nie zna jeszcze rozmiarów i koniecznych wydatków w sprawie kryzysu w rolnictwie, w związku z tym nie ma zgody, aby środki te były przenoszone na inne cele, bo nie wiadomo, ile ich trzeba będzie użyć w roku 2015 – powiedział.

 

\"rolnictwo,

 

Po spotkaniu z włoską prezydencją Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen podkreślił: „Cieszę się, że unijni ministrowie rolnictwa sprzeciwili się wnioskowi Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia budżetu rolnego w 2015 r. w tym trudnym okresie. W niektórych sektorach ceny spadły nawet o 50%. Sytuacja, w której Komisja proponuje ograniczenie wydatków na rolnictwo w 2015 r. nie przyznawszy jeszcze nawet wsparcia dla unijnego sektora wieprzowiny, podczas gdy rynek rosyjski był zamknięty od stycznia, jest nie do przyjęcia.

„Zdecydowanie popieramy zamiar prezydencji, by wystosować pismo do ministrów gospodarki i finansów z apelem o nieograniczanie wsparcia dla rolników, by nie musieli ponieść podwójnych kosztów embarga. Copa-Cogeca popiera również cel komisarza Hogana, jakim jest wprowadzenie instrumentów wsparcia dla sektora, pod warunkiem uzyskania odpowiedniego finansowania. Apelujemy do kolegium komisarzy o podjęcie decyzji o przydzieleniu odpowiednich funduszy w przyszłą środę
,” dodał. Reakcja Copa-Cogeca jest związana z debatą w Komisji, Parlamencie i Radzie w komitecie pojednawczym.

Czytaj także:

Ile rolnicy zapłacą za przekroczenie kwot mlecznych?
Rząd utrzymał wysokość składki na ubezpieczenie rolników

W planie działań wysłanym do komisarza Hogana, Copa-Cogeca nakreśliła konkretne instrumenty, których potrzeba, by złagodzić presję pod jaką uginają się producenci oraz by nie dopuścić do eskalacji kryzysu rynkowego. W niektórych regionach ceny mleka spadły o 30-40% od początku roku. Copa-Cogeca żałuje, że Komisja Europejska zawiesiła tymczasowe dopłaty do prywatnego przechowywania sera. Państwa, które bardzo ucierpiały w wyniku embarga powinny nadal mieć możliwość skorzystania z tego instrumentu, który należałoby udoskonalić. Kraje jak Łotwa, Estonia, Litwa i Finlandia zmagają się ze szczególnymi trudnościami ze względu na rosyjskie embargo. Należy zatem jak najszybciej zaktualizować cenę interwencyjną mleka, aby uwzględnić rosnące koszty produkcji.

W sektorze wieprzowiny potrzeba planu działania UE oraz wsparcia na rzecz znalezienia nowych rynków zbytu i zniesienia barier sanitarnych i fitosanitarnych oraz innych niezasadnych przeszkód w handlu. Należy opracować kampanie promocyjne wieprzowiny. Nie można zapomnieć o przeznaczeniu funduszy na współfinansowanie ogólnej promocji wieprzowiny na rynku UE. Na chwilę obecną w magazynach znajdują się znaczne ilości produktów o niskiej wartości, jak tłuszcz ze świń i podroby, które należy usunąć, by zrobić miejsce w magazynach. Trzeba także opracować środki nadzwyczajne. Podczas gdy Komisja odmawia podjęcia działań, tracimy 750 000 t eksportów przeznaczonych na rynek rosyjski. Rynek ten przejmują Kanada i USA, które nadal mogą tam eksportować. Można by uznać programy przechowywania za instrumenty tymczasowe, stosowane do momentu znalezienia nowych rynków zbyt poza UE.

Wypowiadając się na temat sektora warzyw i owoców, Copa-Cogeca zaapelowała o przyznanie wsparcia w styczniu przyszłego roku na ukierunkowane programy wycofywania produktów z rynku i darmowego przekazywania ich np. organizacjom charytatywnym, wykorzystania do celów poza spożywczych czy zielonych zbiorów, aby zapobiec całkowitemu załamaniu się rynku. To właśnie będzie moment szczytowy sezonu, więc poziom produkcji będzie dużo wyższy. Należy również zastosować art. 222 WPR, co pozwoli organizacjom producentów, takim jak spółdzielnie, na szybką reakcję.

\"\"
 

Ponadto Copa-Cogeca apeluje do Komisji o szybkie wprowadzenie środków wsparcia dla rynku wołowiny, w tym dla eksportu. Komisja musi zorganizować energiczną kampanię promocji eksportu oraz udzielić wsparcia na rzecz znalezienia nowych rynków zbytu dla tego rodzaju produkcji. Należy znieść bariery sanitarne i fitosanitarne handlu i niepotrzebne przeszkody występujące w tym sektorze, zwłaszcza te utrudniające handel z krajami o gospodarkach wschodzących i krajami rozwiniętymi.

Copa-Cogeca uważa również, że należy koniecznie zachęcić młodych do podejmowania działalności rolnej. Jej zdaniem trzeba opracować rozwiązania dostosowane do konkretnej sytuacji młodych w ramach filaru II WPR, by ułatwić im dostęp do kredytów i gruntów.  Na zakończenie, Copa-Cogeca podziela obawy nakreślone w deklaracji ministrów z Czech, Węgier, Polski, Słowacji, Bułgarii, Rumunii i Słowenii – według niej zmiany zaproponowane przez Komisję Europejską mogą doprowadzić do spadku produkcji ekologicznej w UE, co jest nie do przyjęcia. Należy doprowadzić do zmiany tego wniosku.

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

15 martwych dzików wyłowiono z kanału Stary Nogat

Z kanału Stary Nogat w województwie mazurskim wyłowiono 15 martwych dzików. Służby weterynaryjne zbadają co było przyczyną śmierci zwierząt.  15 kwietnia 2021 r. o godz....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE