Unijni rolnicy zaniepokojeni przyszłością. A polscy?

Rolnicy w Unii Europejskiej są niepewni swojej przyszłości w rolnictwie – tak wynika z najnowszych badań Copa i Cogeca. Obawy wynikają przede wszystkim ze zwiększenia wymiany handlowej i Brexitu. 

rolnictwo, portal rolny, ciągnik, środki ochrony roślin, Roundup, Copa-Cogeca, PSOR

Mimo iż rolnicy w 7 z 10 państw członkowskich byli bardziej optymistyczni co do swojej przyszłej sytuacji ekonomicznej w 2017 r., co jest głównie wynikiem wzrostu cen za niektóre towary, zwłaszcza produkty mleczarskie, to jednak badania wykazują, że wielu z nich ma poważne obawy związane ze swoją przyszłością – powiedział Sekretarz generalny Copa i Cogeca Pekka Pesonen.

Wiąże się to z ogólną niepewnością, jaka panuje na światowych rynkach rolnych oraz w handlu, głównie w kontekście Brexitu. Wedle wyników przeprowadzonej ankiety rolnicy obawiają się, że Brexit w negatywny sposób wpłynie na kluczowe czynniki gospodarcze, takie jak popyt, inwestycje, kursy walut oraz ceny producentów. Dla przykładu, w związku z osłabieniem funta po referendum w sprawie Brexitu, irlandzki eksport do Zjednoczonego Królestwa spadł o 570 mln euro w 2016 r. Rolnicy brytyjscy również odczują skutki Brexitu. Jest to czynnik, który w znaczny sposób wpłynie na życie rolników.

– Wielu rolników nadal zmaga się z trudnościami związanymi z wdrażaniem Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) oraz rozbudowaną biurokracją. Trudne warunki pogodowe jakie odnotowano w ostatnim czasie okazały się jedną z przyczyn gorszych wyników w produkcji, zwłaszcza w sektorze roślin uprawnych oraz wina – powiedział Pesonen.

Polski rolnik narzeka mniej

Wśród polskich rolników nastroje są trochę lepsze niż rok temu. Co trzeci rolnik w naszym kraju ocenia obecną sytuację gospodarczą jako przynajmniej korzystną. Wielu z nich jest zainteresowanych zakupem nowych ciągników. Oprócz ciągników polscy rolnicy planują częściej inwestować w kombajn zbożowy.

– Głównymi pozytywnymi czynnikami mającymi wpływ na nastroje i zamiary inwestycyjne w Polsce są ceny produktów zwierzęcych, w szczególności mleka i wieprzowiny w porównaniu do wiosny 2017 r. i 2016 r. – wynika z raportu Copa-Cogeca.


Wskaźnik zaufania Copa i Cogeca obliczany jest dwa razy do roku na podstawie wyników krajowych badań przeprowadzonych wśród ponad 8000 rolników. W ankiecie wzięło udział 10 państw członkowskich: Belgia (Flandria), Dania, Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Polska, Rumunia, Szwecja oraz Zjednoczone Królestwo.


Z wynikami badania można zapoznać się pod poniższym linkiem: http://www.copa-cogeca.eu/Download.ashx?ID=1769067

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/USB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here