Uprawa bezorkowa. Polscy rolnicy mogą zredukować duże ilości CO2

Wybierając uprawę uproszczoną, polscy rolnicy mogliby zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o 15 mln. ton rocznie. To tyle, ile średnio wytwarzają cztery elektrownie węglowe rocznie  – wynika z raportu „Conservation Agriculture: Making Climate Change Mitigation and Adaptation Real in Europe”.

\"rolnictwo,


Według raportu przygotowanego przez międzynarodową organizację pozarządową – Europejskie Stowarzyszenie Rolnictwa Konserwującego (ECAF), poprzez przejście na uprawę uproszczoną europejscy rolnicy mogliby sekwestrować nawet do blisko 200 mln. ton dwutlenku węgla rocznie. To oznacza, że wdrożenie uprawy bezorkowej na odpowiednich powierzchniach rolnych w całej Europie, pozwoliłoby na zmniejszenie emisji CO2 o około 22 proc. do roku 2030, czyli o jedną piątą zobowiązań Europy dotyczących zmniejszenia zanieczyszczeń w sektorach nieobjętych Europejskim Systemem Handlu Emisjami (ETS) do roku 2030.

– Dotychczasowe prognozy emisji dwutlenku węgla oraz zmniejszenia emisji pokazują, że Unia Europejska obecnie nie nadąża za zobowiązaniami podjętymi w ramach Porozumienia Paryskiego, ale rolnictwo uproszczone pomoże nam zbliżyć się do ich wypełnienia – mówi prezes Europejskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Konserwującego oraz współautor raportu, profesor Gottlieb Basch.

Redukcja emisji CO2

W Polsce w 2005 r. emisje w sektorach nieobjętych ETS wynosiły ponad 176 mln. ton, podczas gdy emisje wynikające z rolnictwa osiągnęły 29 mln. ton. Polska zobowiązała się wtedy do zmniejszenia emisji w sektorach objętych systemem ETS o 12,320,700 ton do 2030 r. Również w Chorwacji, na Węgrzech, czy w Rumunii, wdrożenie uprawy uproszczonej pozwoliłoby nie tylko na osiągnięcie ustanowionych celów zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w sektorach nieobjętych ETS, ale także na dodatkową sekwestrację dwutlenku węgla.

Polscy rolnicy polubili uprawę bezoorkową

W Polsce rolnictwo uproszczone szybko się przyjmuje: stanowi ono około 4,24 proc. wszystkich upraw rocznie, co stanowi równowartość ponad 400 tys. ha. Oznacza to, że Polska jest trzecim w Unii Europejskiej krajem pod względem obszaru upraw uproszczonych. Jeśli chodzi o występowanie uprawy bezorkowej, jest ona częściej spotykana w zachodniej części kraju niż we wschodniej, gdzie rozbieżność pomiędzy obszarami, w których stosuje się uprawę bezorkową a łącznym obszarem terenów uprawnych jest większa.

Najbardziej szkodliwa elektrownia jest w Polsce

Co ciekawe, z raportu "Europe's Dark Cloud” wynika, że Polska jest największym eksporterem zanieczyszczeń z elektrowni węglowych w Unii Europejskiej. Sześć z nich znalazły się na liście 30 najbardziej toksycznych, a na pierwszym miejscu widnieje polska elektrownia w Bełchatowie.  Również w najnowszym raporcie Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) opublikowanym w lipcu 2017 r . elektrownia „Bełchatów” została uznana za najbardziej szkodliwą, przypisuje się jej nawet blisko 0,001 wszystkich emisji CO2 na całym świecie. Poprzez przejście na uprawę bezorkową, polscy rolnicy mogliby sekwestrować do 15 mln. ton dwutlenku węgla rocznie – to ponad 40 proc. wytwarzanych emisji CO2 przez elektrownię węglową w Bełchatowie.

– Mówi się o tym, że rolnictwo ma duże znaczenie na pogorszenie się klimatu, dlatego z przyjemnością prezentujemy raport, który wyraźnie wskazuje na to, że uprawa uproszczona może być bardzo dobrym rozwiązaniem, żeby to zmienić – podsumowuje profesor Gottlieb Basch.

***
Celem raportu „Consservation Agriculture: Making Climate Change Mitigation and Adaptation Real in Europe” jest analiza potencjału europejskiej gleby w wyniku przestawienia się na rolnictwo uproszczone. Raport został przygotowany i opracowany przez organizację pozarządową Europejską Federację Rolnictwa Konserwującego, która skupia piętnaście krajowych stowarzyszeń promujących dobre praktyki w zarządzaniu glebą oraz ochrony rolnictwa wśród rolników w całej Europie.

Uprawa uproszczona to czysta oszczędność

Uprawa uproszczona (uprawa bezorkowa, konserwująca) ogranicza emisję CO2 dzięki wyeliminowaniu procesu orki gleby. W rezultacie, zarówno dwutlenek węgla, jak i inne podstawowe substancje odżywcze pozostają w glebie. Dodatkowo, dzięki połączeniu uprawy zerowej z roślinami okrywowymi i płodozmianem, gleba jest w stanie zatrzymywać dwutlenek węgla z atmosfery za pomocą jego sekwestracji.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,529ObserwującyObserwuj
5,440SubskrybującySubskrybuj

Grzegorz Puda: Pandemia nie osłabiła pozycji polskiego rolnictwa

Pomimo światowego kryzysu wywołanego pandemią, handel zagraniczny produktami rolno-spożywczymi nie załamał się. W ubiegłym roku odnotowano 7% wzrost wartości eksportu, w stosunku do roku...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE