USDA prognozuje dalszy spadek pogłowia świń w Polsce

Produkcja wieprzowiny w krajach unijnych może wynieść 23,23 mln t i będzie nieznacznie, bo  o 0,5 proc. niższa od rekordowej produkcji w ubiegłym roku – wynika z prognoz Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych.

 

\"rolnictwo,

 

Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas oceniają, że jeśli prognozy te będą trafione, produkcja będzie utrzymana na relatywnie wysokim poziomie – o 3 proc. wyższym niż przed dwoma laty.

Zdaniem amerykańskich ekspertów największy wpływ na spadek może mieć mniejsza produkcja w Niemczech oraz w Polsce.

Z drugiej strony tendencją wzrostową w 2016 r. nadal charakteryzować się może produkcja wieprzowiny  w Hiszpanii.

Na obniżkę produkcji żywca przełożyć się może mniejsza produkcja prosiąt w skali Unii. Według prognoz Amerykańskiego Departamentu niskie ceny na rynku UE spowodują, że w 2016 r. może być ona o 1,5 proc. niższa w stosunku do roku poprzedniego.

Spadek najbardziej widoczny może być w przypadku Francji oraz Polski. Niska opłacalność produkcji skłania do zmniejszania liczby utrzymywanych loch. Jeżeli chodzi o Polskę, wynikać może on z wciąż niskiej konkurencyjności produkcji krajowej w stosunku do prosiąt krajów zachodniej UE. Z tego powodu import prosiąt do Polski w 2016 r. może kolejny raz wzrosnąć – wynika z analizy Banku BGŻ BNP Paribas.

Czytaj także:
Na jaką pomoc mogą liczyć producenci świń ze strefy ochronnej?

Mimo oczekiwanego spadku unijnej produkcji, USDA przewiduje, że w 2016 r. eksport wieprzowiny z krajów Wspólnoty wzrośnie. Ma on wynieść 2,5 mln t w stosunku do 2,4 mln t w 2015 r.

– Wzrost eksportu możliwy będzie dzięki zwiększonym dostawom na rynek chiński, przy mniejszej sprzedaży mięsa i przetworów  do Japonii – wyjaśniają eksperci.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Sean

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here