W magazynach coraz więcej wieprzowiny. Największe ilości zgromadziły Hiszpania i Niemcy

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w pierwszym tygodniu realizacji mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny (od 4 do 8 stycznia br.), największe ilości mięsa w magazynach zgromadziły Hiszpania i Niemcy.

 

\"rolnictwo,

 

– Wszystkie państwa członkowskie UE zdołały w tym okresie wprowadzić do magazynów ponad 46,3 tys. ton wieprzowiny. Ze wszystkich produktów, w odniesieniu do których przyznawane są dopłaty, zgromadzono najwięcej nóg bez kości (53,3 proc. całości przechowywanego mięsa), tłuszczu (11,3 proc.) i szynek (8 proc.) – wynika z analizy FAMMU/FAPA.

Dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny zostały przyznane w grudniu 2015 r. Tymczasowe wycofanie wieprzowiny z rynku ma na celu przywrócenie równowagi rynkowej w UE i wzrost cen.

Czytaj także:
Producenci świń szturmują ubojnie. Cena skupu zmalała

Ostatnie dane Komisji Europejskiej wskazują, że ceny reprezentatywne wieprzowiny na rynku unijnym na początku stycznia br. wynosiły 126 EUR/100 kg i w skali roku obniżyły się o 5 proc., a w ciągu 2 lat o ponad jedną czwartą.   

Poprzednio zastosowano w UE mechanizm prywatnego przechowywania wieprzowiny w marcu 2015 r. na osiem tygodni w związku z rosyjskim embargiem importowym, które wpłynęło na nadpodaż wieprzowiny na rynku unijnym oraz spadek cen. Z rynku wycofanych zostało wówczas 64 tys. ton wieprzowiny, a koszt tej operacji wyniósł 17 mln EUR – informują analitycy FAMMU/FAPA.

Źródło: FAMMU/FAPA, fot. flickr.com/Austin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here