W sprawie melaminy w mleku

Po aferze związanej z melaminą dodawaną do mleka w celu zawyżenia zawartości białka w analizach, w wyniku której doszło do zatruć tysięcy dzieci w Chinach 2 lata temu, Międzynarodowa Federacja Mleczarska (IDF) oraz Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) opracowały nowy standard badania, w celu ustalenia zawartości melaminy i kwasu cyjanurowego w płynnym mleku, w produktach z mleka w proszku i w mleku dla niemowląt.

Aby w przyszłości uniknąć wypuszczenia zafałszowanych melaminą produktów mlecznych na rynek, ISO i IDF opracowały specyfikacje techniczne(TS) metody inspekcji(RM): ISO/TS 15495, IDF/RM 230:2010 oraz wytyczne wzorów do ilościowego oznaczenia melaminy i kwasu cyjanurowego dla mleka i jego przetworów.

Te nowe specyfikacje techniczne IDF/ISO zawierają wskazówki dot. pobierania próbek, procedur badawczych, informacje o wydajności a także przykłady. Wg prezesa IDF, Richard\’a Doyl\’a jest to bardzo oczekiwany dokument, który pomoże zwiększyć zaufanie konsumentów do sektora mleczarskiego. Jego zdaniem zapewnia on integralność i bezpieczeństwo badanego mleka i przetworów i mogą korzystać z niego producenci, wytwórcy oraz organy regulujące w celu zapobiegania następnym przypadkom. Dokument ten jednak stanie się pełnoprawnym międzynarodowym standardem dopiero w przyszłości.

Źródło: Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa,www.fapa.com.pl, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here