W tamtym roku ANR sprzedała prawie 77 tys. ha

W 2015 roku Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała około 76,7 tys. ha, z czego najwięcej, bo aż 11,5 tys. ha, w woj. zachodniopomorskim. Do państwowej kasy trafiło ponad 1,85 mld zł – poinformował rzecznik ANR Witold Strobel.

 

\"rolnictwo,
 

Sporo gruntów kupiono także w woj. dolnośląskim (10,2 tys. ha) oraz wielkopolskim i warmińsko-mazurskim (po 9,5 tys. ha).

Sprzedaż wstrzymana, dzierżawa podstawą
Od 20 listopada 2015 r. Agencja nie organizuje i nie sprzedaje ziemi na przetargach. Podpisywane są natomiast umowy sprzedaży przetargów rozstrzygniętych wcześniej. Realizowane są także, po weryfikacji, transakcje w trybie bezprzetargowym na rzecz spadkobierców, byłych właścicieli i dzierżawców, których Agencja zawiadomiła o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży do 20 listopada 2015 roku.

Prezes ANR Waldemar Humięcki zapowiedział, że w tym roku podstawową formą zagospodarowania państwowych gruntów rolnych będzie dzierżawa.

– ANR skoncentruje się na dzierżawach wieloletnich dla rolników indywidualnych. Rolnicy, którzy faktycznie myślą o rozwijaniu swoich gospodarstw powinni być zadowoleni, natomiast ci, którzy liczyli na szybki zysk kupując państwową ziemią, będą zawiedzeni – mówił na styczniowym spotkaniu z zachodniopomorskimi rolnikami prezes.

Oznacza to, że osoby zamierzające powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rodzinne będą mogły wydzierżawić ziemię na przetargach ograniczonych licytacyjnych lub ofertowych. Okres trwania nowozawieranych umów dzierżawy, co do zasady, będzie wynosić 10 lat.

ANR dzierżawi obecnie 1,026 mln ha gruntów, głównie na terenie województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. To prawie trzy razy mniej w porównaniu z rekordowym 1996 roku. Wtedy to Agencja dzierżawiła prawie 2,9 mln ha.

Aktualnie Agencja  posiada w swoich zasobach ponad 100 tys. ha możliwych do wydzierżawienia.


Czytaj także:
Dzierżawa na 10 lat. Najwięcej gruntów zaoferuje oddział w Szczecinie
 

ANR nadal sprzedaje na przetargach nieograniczonych grunty nierolne (m.in. tereny inwestycyjne, działki budowlane i rekreacyjne) i obiekty zabytkowe. W ramach ustawowych obowiązków kontynuuje także współpracę z samorządami – nieodpłatnie przekazuje nieruchomości na cele własne oraz udziela bezzwrotnej pomocy.

Wstrzymanie sprzedaży ziemi z zasobów ANR ma na celu ograniczenie spekulacyjnego wykupu polskiej ziemi przez cudzoziemców. Nowe przepisy  regulujące obrót ziemią rolną w Polsce mają wejść w życie przed 1 maja tego roku.

Od początku swojej działalności, a więc od 1992 roku, Agencja przejęła ze wszystkich źródeł do Zasobu 4,7 mln ha. Obecnie w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa pozostaje nieco ponad 1,4 mln ha, w tym ponad 1,02 mln ha jest w dzierżawie, a 248,2 tys. ha czeka na rozdysponowanie.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Katarzyna Foks

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here