Wczasy pod gruszą już nie takie tanie

Agroturystyka w Polsce ma już ponad 20 lat. Jak informuje TVP Info, "przez ten czas przybyło gospodarstw agroturystycznych. Tymczasem, jak wykazały najnowsze badania Instytutu Turystyki, liczba wczasowiczów przyjeżdżających na wakacje pod gruszą, na przykład na Kujawy i Pomorze, w ciągu ostatnich lat spadła. Dlaczego? Odpowiedź najprostsza z możliwych – agroturystyka przestała już być najtańszą formą wypoczynku. Standard usług kosztuje.

W gospodarstwach agroturystycznych sezon na dobre już rozpoczęty, a terminy wypoczynku pod chmurką zarezerwowane nierzadko aż do 2013 roku. Pierwsi goście zawitali na przykład do gospodarstwa „Pod Żurawiem” we wsi Skarbienice pod Biskupinem.

Poznań to takie betonowe pustkowie, więc chętnie przyjechałam na wieś. Popatrzeć na zielone, jak żółci się rzepak, wyruszyć na spotkanie nadchodzącego lata. Odpocząć w ciszy i spokoju, pochodzić boso po trawie. Niby nic wielkiego, a właśnie tego człowiek po tym codziennym pędzie potrzebuje – przyznaje turystka z Wielkopolski, Anna Ptak.

A podczas wypoczynku na wsi można liczyć nie tylko na relaks na łonie natury, ale także na różnego rodzaju atrakcje i wysoki standard usług. Ofertę każdego gospodarstwa można poznać dzięki stronom internetowym. Dobra promocja w sieci to połowa sukcesu.

Wszystko teraz musi być na miarę XXI wieku. Wyposażenie pokoju – w każdym musi być odpowiedni wystrój, umeblowanie, telewizor, czy dostęp do internetu. Wszystko z gustem, choć często nawiązujące do folkloru. A osobna łazienka to standard, a nie tak jak dawniejluksus. Trzeba znać najnowsze trendy, ale zarazem dbać o sielskość i zachowanie wiejskiego klimatu, stylu. Dlatego na przykład u mnie w gospodarstwie nie ma chodników. Wszędzie prowadzą wiejskie ścieżki. Gdy są kałuże po deszczu, proponuję, by założyć kalosze. Każdy chce być bliżej natury – przyznaje Stanisław Siadak, właściciel gospodarstwa „Pod Żurawiem”.

\"\"Smakowitym przepisem na przyciągnięcie turystów stają się także produkty regionalne i tradycyjne. Swojskie jadło jest teraz w cenie. I coraz więcej kosztuje, bo wytworzenie rarytasów na bazie tego, co smaczne, zdrowe oraz prosto z grządki, jest coraz droższe.

Podobnie jak zapewniane turystom atrakcje – wspólna biesiada przy ognisku, grillowanie, powożenie bryczką, wycieczki rowerowe czy jazda konna. Płacić trzeba także za wypożyczanie sprzętu czy dodatkowe usługi, nawet za spanie na sianie. Im bardziej wymyślne i niespotykane pomysły na spędzanie wolnego czasu na wsi, tym wyższa jest cena realizacji takich projektów.

By sprostać oczekiwaniom wczasowiczów i zaskakiwać ich ofertą, rolnicy pozyskują unijne fundusze, między innymi dopłaty na działalność pozarolniczą czy na prowadzenie mikroprzedsiębiorstwa. Chętnych, ubiegających się o fundusze na ten cel, zgłasza się ostatnimi czasy do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa więcej niż jest środków.

Jednak mimo to liczba turystów chcących spędzić urlop na wsi spada. Coraz częściej do gospodarstw przyjeżdżają grupy znajomych czy pracownicy firm w ramach integracji tylko na weekendowe wypady. Na dłuższy wypoczynek poza miastem decydują się najczęściej rodziny z dziećmi. Ale również nie w takim stopniu, jak dawniej.

Wypoczynek na wsi kosztuje teraz tyle, co wypad nad morze czy w góry, więc wyjeżdżamy z rodzinką w tym roku do Łeby – przyznaje Alina Kruk z Włocławka.

Kujawy i Pomorze mają turystyczny potencjał i są atrakcyjnym regionem mającym wiele do zaoferowania. Ale od 2007 roku liczba wczasowiczów w tym województwie w stosunku do ogólnej liczby turystów spadła o 3,5 proc. W skali kraju to znaczny spadek. Eksperci szukają przyczyn zjawiska, jednym z nich jest brak współpracy między rolnikami, bo to ona właśnie warunkuje rozwój produktu turystycznego.

\"\"Trzeba działać w zrzeszeniach, stowarzyszeniach czy współpracować z Polską Federacją Turystyki Wiejskiej. W pojedynkę trudniej się przebić, promować, zdobywać fundusze na rozwój, podejmować się nowych wyzwań. A poza tym jest drożej – tłumaczy na bazie doświadczeń Aleksandra Pudełko ze Stowarzyszenia Pojezierza Brodnickiego.

Główna przyczyna spadku zainteresowania wypoczynkiem pod gruszą jest jednak inna – to już nie jest sposób na najtańsze wakacje.

Turyści są coraz bardziej wymagający, więc właściciele gospodarstw agroturystycznych inwestują. A by inwestycje się zwróciły, ceny usług wzrastają, to oczywiste! – wyjaśnia wiceprezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej, Krystyna Drąg.

Gospodarze nie wiedzą więc teraz czy dalej inwestować. A dla wielu agroturystyka to jedyny sposób na zdobycie pozarolniczego źródła dochodu".

Źródło: Maria Sikorska, TVP Bydgoszcz, „Agroregion”, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

Poprzedni artykułPiękne okna łazienkowe
Następny artykułSposób na czerwone pomidory

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,173FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,517ObserwującyObserwuj
5,430SubskrybującySubskrybuj

#HodowcyRazem: Produkty zwierzęce niezbędnym składnikiem diety

Rzekoma szkodliwość produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mięsa, jest jednym z najczęściej pojawiających się argumentów organizacji pseudoekologicznych. Mięso oskarża się o to, że nie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE