Wcześniejsze koszenie łąk niemożliwe w tym roku

Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała do ministerstwa rolnictwa o umożliwienie rolnikom, w związku z tegoroczną suszą, wcześniejszego koszenia łąk objętych zobowiązaniami w ramach wybranych wariantów Pakietu 4. i Pakietu 5. Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego PROW 2014-2020, zwanych dalej „pakietami przyrodniczymi”, Minister Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Ministerstwo jednak nie przychyliło się do prośby rolników.

Ministerstwo uzasadnia odmowę

Według ministerstwa płatności w ramach pakietów przyrodniczych wypłacane są za ochronę cennych siedlisk występujących na łąkach i pastwiskach, tj. w szczególności ekstensywne gospodarowanie, stosowanie odpowiedniej liczby i terminów wykonywanych pokosów lub intensywności wypasu.

Kalkulacja stawek płatności sporządzona dla poszczególnych wariantów pakietów przyrodniczych uwzględnia przede wszystkim utracony dochód z tytułu ekstensyfikacji produkcji, a niższą wartość biomasy (paszy) wynikającą z opóźnionego terminu wykonywanych pokosów oraz ograniczeniu ich liczby oraz obowiązku pozostawienia części działki rolnej nieskoszonej.

Kształt Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego, w tym wymogi poszczególnych pakietów i wariantów oraz stawki płatności, zostały określone w PROW 2014-2020, zatwierdzonym decyzją KE w grudniu 2014 r.

Dopłaty 2020 – oświadczenia do 8 czerwca

Umożliwienie wcześniejszego koszenia wymagałaby zmiany PROW 2014-2020

Postulowana zmiana wymogów wybranych wariantów pakietów przyrodniczych Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego, umożliwiająca koszenie łąk od dnia 1 czerwca (a nie -jak jest obecnie wymagane – od 15 czerwca), wymagałaby zmiany PROW 2014-2020, a następnie nowelizacji rozporządzenia rolno-środowiskowo-klimatycznego (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 maca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Działanie roino-środowiskowo-klimatyczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz.U. poz. 415, z późn. zm.). Biorąc pod uwagę, że procedura zmiany PROW obejmuje opiniowanie przez Komitet Monitorujący, uzgodnienia na poziomie Rady Ministrów i akceptację Komisji Europejskiej, wprowadzenie wnioskowanych przez Państwa zmian tak, aby miały zastosowanie już w tym roku jest niemożliwe.

MRiRW planuje w przyszłości zastosowanie bardziej elastycznego podejścia w zakresie terminów stosowania wymogów

Niemniej jednak, mając na uwadze występujące coraz częściej anomalie pogodowe wpływające m.in. na zmiany przebiegu sezonu wegetacyjnego, MRiRW planuje w przyszłości zastosowanie bardziej elastycznego podejścia w zakresie terminów stosowania wymogów, co umożliwiłoby dostosowanie ich do aktualnej i prognozowanej sytuacji pogodowej. Należy jednak podkreślić, że dostosowanie terminów do warunków panujących w danym roku nie może zagrażać realizacji założonych celów środowiskowych.

Źródło: KRiR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zwolnienie rodzinnych gospodarstw z prowadzenia rejestru w BDO? MRiRW wyjaśnia

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa z wnioskiem o podjęcie rozmów z Ministerstwem Klimatu i Środowiska mających na celu zwolnienie rodzinnych gospodarstw rolnych z prowadzenia...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics