Weterynarze chcą podwyżek. Piszą do ministra

O złej sytuacji materialnej lekarzy weterynarii i pracowników inspekcji weterynaryjnej alarmuje Porozumienie Wielkopolskie, które w tej sprawie wystosowało list otwarty do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

 

\"główny


– Brak waloryzacji pensji pracowników Inspekcji Weterynaryjnej doprowadził przez ostatnie 8 lat do spadku ich dochodów o 30 proc. – zwracają uwagę przedstawiciele Porozumienia.

Dlatego, jak podkreślają, walczą „o wyrównanie tych uposażeń do poziomu porównywalnego do innych instytucji państwowych, takich jak prokuratura, sądownictwo czy leśnictwo”.

Porozumienie Wielkopolskie podkreśla, że to właśnie niskie zarobki i brak stabilności finansowej zmusił wielu pracowników do odejścia z inspekcji.

– Liczne wakaty w tej instytucji stwarzają realne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności w Polsce. Są inspektoraty, gdzie w zespołach nadzoru brakuje trzech lekarzy weterynarii, a pozostali pracują w natłoku zajęć – czytamy w liście skierowanym do ministra Jurgiela.

Przedstawiciele Porozumienia Wielkopolskiego mają nadzieję, że obecne kierownictwo resortu rolnictwa nie pozostanie obojętne na problemy, z jakimi zmaga się inspekcja weterynaryjna.

Porozumienie Wielkopolskie powstało w połowie 2015 roku Wolsztynie. W jego skład wchodzą Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii Inspekcji Weterynaryjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Wolnej Praktyki „Medicus Veterinarius” oraz Sekcja Krajowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Weterynarii.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Austin Community College

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here