Więcej pszenicy i jęczmienia, mniej rzepaku

Wzrosły najnowsze prognozy zbiorów pszenicy i jęczmienia w krajach unijnych. Mniej zbiorą natomiast producenci rzepaku.

 

\"rolnictwo,

 

Mars podniósł prognozę plonowania pszenicy. Przewidywane średnie plony pszenicy zwyczajnej we wszystkich krajach UE-28 wynoszą 6,11 ton z hektara. Oznaczałoby to poziom plonów o 2,6 proc. poniżej zeszłorocznego rekordowego wyniku, w dalszym ciągu jednak o 4,8 proc. więcej w porównaniu do średniej pięcioletniej.

Jak informuje FAMMU/FAPA, w przypadku jęczmienia średnie plony zostały nieznacznie podwyższone – z wcześniejszych 4,94 t/ha do 4,99 t/ha. Obecna prognoza plonowania tego gatunku jest o 0,7 proc. niższa od zeszłorocznego wyniku, jednak o 5,7 proc. powyżej średniej z ostatnich pięciu lat. Dla kukurydzy prognozowane plony również zostały skorygowane w górę – z 7,06 t/ha w poprzednim miesiącu do 7,31 t/ha. Oznacza to znaczący wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem – o 15,9 proc., jak również istotna zwyżkę plonów w stosunku do średniej pięcioletniej – o 5,8 proc.

– MARS zapowiedział dobre zbiory w Niemczech – powyżej przeciętnej. Bardzo dobre prognozy produkcji zbożowej są też dla Rumunii. Natomiast w Polsce zimna pogoda pod koniec kwietnia, jak również wcześniejsze niezbyt korzystne warunki (jesienna susza i mrozy w styczniu br.), są powodem mniej korzystnych prognoz – czytamy w komunikacie FAMMU/FAPA.

Z kolei Komisja Europejska prognozuje średnie plony rzepaku na 3,29 t/ha wobec 3,27 t/ha rok wcześniej (-2,4 proc.). Oznacza to spadek wobec poprzedniego miesiąca o 0,06 t/ha oraz 2,5 proc. wzrost

– Po przezimowaniu w ostatnim miesiącu aura umiarkowanie sprzyjała wegetacji, jakkolwiek pod koniec kwietnia br. chłody dotknęły wiele regionów centralnej i zachodniej Europy i część Bałkanów. Obfite deszcze dotknęły niektóre rejony wschodnich Niemiec, północno-zachodnią Polskę, południową Francję i Grecję. Ostatecznie przewidywane plony mają być na wyższym poziomie niż średnia z ostatnich 5 lat – informuje analitycy FAMMU/FAPA.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Make It Kenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here