Wiedzą, jak pomóc rolnikom

Sytuacja w wielu sektorach rolnictwa nie jest dobra. Skutki kryzysu odczuwa wielu europejskich rolników. W związku z tym unijne organizacje zrzeszające rolnicze związki zawodowe i spółdzielcze Copa i Cogeca wzywają ministrów rolnictwa do wypracowania skutecznych rozwiązań podczas poniedziałkowego posiedzenia w Brukseli. Na ten dzień rolnicy zapowiadają protest pod siedzibą Komisji Europejskiej.

 

\"rolnictwo,

 

– W samej tylko Finlandii protestowało niedawno ponad 5 tys. rolników z 600 ciągnikami, zmagających się z bezprecedensowym kryzysem. Masowe protesty odbywają się w całej Unii, w tym w Irlandii, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Szkocji, a w poniedziałek, w Brukseli. Rolnicy i spółdzielnie rolnicze zmagają się z poważnymi problemami finansowymi, a wielu z nich jest zmuszonych zarzucić działalność. Znaleźli się oni w szczególnie niekorzystnej sytuacji po utracie, z dnia na dzień, naszego głównego zagranicznego rynku zbytu – Rosji – wartego 5,1 mld euro, w wyniku sytuacji na politycznej arenie międzynarodowej. Ceny środków produkcji rosną, a załamanie się cen ropy wywiera odgórną presję na ceny towarów. Ta sytuacja jest nie do przyjęcia. 500-milionowy pakiet udostępniony przez UE we wrześniu ubiegłego roku stanowi kroplę w morzu potrzeb i nie pozwoli na znalezienie wyjścia z tej trudnej sytuacji. Co gorsza, to tej pory wypłacono jedynie 25 proc. tego pakietu. UE musi podjąć natychmiastowe działania, gdyż w przeciwnym razie nie będzie w stanie wyżywić rosnącej liczby ludności w przyszłości – zwraca uwagę Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen.

Władze Copa i Cogeca spotkają się w poniedziałek z prezydencją holenderską. Rozmowy będą dotyczyć działań, które należy podjąć, by poprawić sytuację europejskich rolników. 

 

\"rolnictwo,
 

Copa i Cogeca zwracają uwagę, że jedną z najważniejszych kwestii jest ponowne otwarcie rosyjskiego rynku, a także wzmocnienie działań promocyjnych i wykorzystanie ubezpieczeń kredytów eksportowych. Komitety domagają się także walki z nieuczciwymi praktykami w łańcuchu żywnościowym, czasowego podniesienia ceny interwencyjnej odtłuszczonego mleka w proszku i masła, a także przedłużenia okresu dopłat do prywatnego przechowywania produktów mlecznych. Zdaniem przedstawicieli Copa i Cogeca należałoby ograniczyć koszty środków produkcji poprzez zniesienie ceł przywozowych oraz umorzyć pożyczki zaciągnięte w celach inwestycyjnych i dostosować pułap pomocy „de minimis”. Ważne byłoby także pełne wykorzystanie narzędzi dostępnych w ramach unijnej polityki rozwoju obszarów wiejskich i programów krajowych, by pomóc rolnikom w skuteczniejszym zarządzaniu ryzykiem.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Copa Cogeca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here