Wielomilionowe wyłudzenie z ARiMR. Grupa producentów owoców i warzyw pod lupą CBA

Kolejne wyłudzenie z ARiMR. Prawie 31 mln zł wynoszą straty ARiMR związane z działalnością grupy producenckiej owoców i warzyw. CBA z Poznania zawiadomiło prokuraturę o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

rolnik, rolnictwo, CBA, wyłudzenie z ARiMR, dopłaty, PROW, dotacje

Kontrolerzy z poznańskiej delegatury CBA złożyli do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa związanego z działalnością grupy producenckiej owoców i warzyw.

Wyłudzenie z ARiMR prawie 31 mln złotych

Straty ARiMR szacuje się na blisko 31 milionów złotych

Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego i podlegli mu pracownicy mieli nie dopełnić swoich obowiązków. Uznali grupę producencką za prawidłowo utworzoną.

Grupa została jednak utworzona sztucznie poprzez podzielenie jednego gospodarstwa na trzy. Twórcy grupy stworzyli warunek posiadania 5 członków, po to by otrzymać pomoc finansową. Dwoje z nich utworzyło gospodarstwo rolne z funkcjonującego już wcześniej  poprzez darowiznę dokonaną w ramach rodziny – wyjaśnia Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.

Sztuczny podział gospodarstwa

Z ustaleń kontrolerów Biura jednoznacznie wynika, że doszło do sztucznego podziału areałów. Na tej podstawie oddział regionalny ARiMR w Zielonej Górze w latach 2008 i 2012 roku dokonał przelewu środków w łącznej kwocie ponad 30 miliona złotych na rzecz producentów.

Redakcja AgroNews, fot. CBA

Zostaw komentarz

  1. ..jeśli ktoś tworzy głupie i dziurawe prawo to nie powinien się dziwić, że ludzie starają się do niego dostosować. Nigdzie nie zakazano tworzenia grup producenckich z wcześniejszych jednolitych gospodarstw. A zgodnie z zasadami prawa wszystko co nie jest zakazane jest legalne.

  2. Nie widzę tu naruszenia prawa. Nie wiem, co to jest sztuczny podział gospodarstwa, bo nieruchomości dzieli się notarialnie. Moim zdaniem CBA czepia się ludzi, musieli na dać łapówki komuś z PiS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 3 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,670SubskrybującySubskrybuj

Pomoc dla producentów trzody chlewnej

Pomoc wynosi 1000 zł do każdych urodzonych 10 prosiąt. Będzie wypłacana wyłącznie do 5000 prosiąt (czyli dla 500 loch). – To...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE