Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach

Wznowienie wegetacji zbóż to również czas rozwoju roślin niepożądanych. Kiedy i czym wykonać zatem wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach?

Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach
Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach

Za oknem obserwujemy już typowo wiosenną pogodę. To więc czas, aby pomyśleć o odchwaszczaniu naszych zbóż. W wielu miejscach jesienna ochrona herbicydowa była niemożliwa – intensywne opady deszczu spowodowały opóźnienia w siewie ozimin oraz nadmierne uwilgotnienie gleby, co przekreśliło możliwość wjazdu na pole. W wyniku tego rolnicy przełożyli stosowanie herbicydów na okres wiosenny. Jak skutecznie ograniczyć presję chwastów wiosną?

Konkurencja chwastów dwuliściennych

W czasie wznowienia wegetacji zbóż rozwój rozpoczyna również roślinność niepożądana, czyli chwasty. Ich obecność powoduje powstanie konkurencji o niezbędne czynniki potrzebne do wzrostu i prawidłowego rozwoju. Taka sytuacja znacząco wpływa na obniżenie plonowania zbóż. W tym sezonie możemy spodziewać się zagrożenia ze strony m.in. chabra bławatka, chwastów rumianowatych, przytulii czepnej, maku polnego oraz samosiewów rzepaku.

Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach
Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach

Wybór właściwego herbicydu

Dobór odpowiedniego herbicydu do zabiegu wiosennego powinien być w pełni spersonalizowany i indywidualny. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, jakie gatunki chwastów odnotowano podczas lustracji. Właściwy herbicyd powinien charakteryzować się następującymi cechami:

  • elastyczność stosowania,
  • skuteczność niezależnie od warunków pogodowych,
  • bezpieczeństwo stosowania,
  • szerokie spektrum działania.

Postaw na wielowymiarowy herbicyd!

Skuteczną ochronę herbicydową zbóż zapewni Biathlon 4D. Środek łączy działanie dwóch sprawdzonych i wzajemnie uzupełniających się substancji aktywnych: tritosulfuronu i florasulamu. Preparat ten charakteryzuje możliwość zastosowania go nawet w niższych temperaturach. Działa bowiem już przy 5°C. Dzięki temu może być stosowany wczesną wiosną w momencie ruszenia wegetacji oraz podczas zmiennych warunków pogodowych. Badania pokazują, że już godzinę po zabiegu opady deszczu nie spowodują obniżenia skuteczności działania herbicydu.

W przypadku zbóż ozimych aplikacja Biathlonu 4D jest możliwa z początkiem wiosennej wegetacji, gdy tylko zaobserwujemy wzrost chwastów. Dodatkowo środek ten może być wykorzystywany również do ochrony zbóż jarych. Zabieg należy wykonać od fazy 3 liści do w pełni wykształconego liścia flagowego (BBCH 13–39).

Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach
Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach

Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach z odpowiednią strategią

Biathlon 4D zwalcza najgroźniejsze chwasty dwuliścienne, czyli przytulię czepną, mak polny, chabra bławatka, rumianowate, samosiewy rzepaku, gwiazdnicę pospolitą, przetaczniki, bodziszka drobnego, komosę białą oraz wiele innych. Jest w pełni bezpieczny i selektywny dla roślin zbożowych pod warunkiem stosowania zgodnie z zaleceniami. Zawarte w herbicydzie substancje aktywne szybko ulegają rozkładowi. Umożliwia to bezproblemową uprawę poplonów i roślin następczych.

Z uwagi na niewykonanie zabiegu jesiennego na wiosnę może zaistnieć konieczność zwalczenia również miotły zbożowej. Ogromną zaletą herbicydu Biathlon 4D jest swoboda mieszania go z innymi środkami ochrony roślin, np. graminicydami. Co ważne, nie obniża to skuteczności działania żadnego z komponentów mieszaniny.

Dobre połączenie w walce z chwastami zbóż

Technologię ochrony herbicydowej z użyciem Biathlonu 4D uzupełnia adiuwant Dash HC. W początkowych fazach wzrostu: do końca krzewienia/początku strzelania w źdźbło zaleca się stosowanie dawki 50 g/ha Biathlon 4D z 0,5 l/ha Dash HC. Natomiast w późniejszych fazach rozwojowych dawka herbicydu wynosi 70 g/ha Biathlon 4D z 0,7 l/ha Dash HC.

Biathlon 4D to doskonały wybór dla każdego współczesnego rolnika.

Uwaga: Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Copa-Cogeca: niezbędne są zmiany w strategii „Od pola do stołu”

Zdaniem rolników obecna dramatyczna sytuacja rynkowa związana z wojną na Ukrainie wymaga od Komisji Europejskiej ponownego przemyślenia priorytetów przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Niezbędne są...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE