Wkrótce jaja mogą być droższe od mięsa

W Unii Europejskiej 100 kg jaj kosztuje obecnie 177,40 euro czyli niemal tyle samo, co 100 kg mięsa drobiowego, którego ostatnie, oficjalne notowania, wynosiły 181,61 euro. Różnica między mięsem i jajami zmniejszyła się tym samym do tylko około 2 procent.

rolnictwo, środowisko, żywność, drób, ceny jaj, fipronil, drób, jaja, KIPDiP

Zrównanie cen jaj z cenami mięsa drobiowego nastąpiło w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Jeszcze w czerwcu tego roku różnica między cenami mięsa i jaj wynosiła ponad 35 procent. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, 100 kg mięsa drobiowego kosztowało w czerwcu średnio 184,92 euro, a 100 kg jaj 119,71 euro.

Rekordowe ceny jaj

– Sytuacja na drobiarskim rynku jest dość niezwykła. Średnioroczne różnice w cenach mięsa i jaj, w latach 2013 – 2017, wynosiły od 31 do 36 procent na korzyść mięsa drobiowego – mówi Mariusz Szymyslik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Jego zdaniem, nie jest wykluczone, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni dojdzie do sytuacji kiedy to jaja będą droższe od mięsa. Dyrektor KIPDiP podkreśla, że mięso drobiowe powinno w najbliższym czasie sezonowo tanieć podczas gdy popyt na jaja prawdopodobnie pozostanie silny, co może delikatnie wzmacniać cenę jaj lub – w najgorszym razie – utrzymywać ją na wysokim poziomie.

Fipronil i ptasia grypa

Przypomnijmy, że gwałtowne wzrosty cen jaj rozpoczęły się na przełomie lipca i sierpnia, co było następstwem wykluczenia z produkcji wielu ferm zachodnioeuropejskich używających zakazanych prawem substancji owadobójczych – fipronilu. Wzrostową tendencję cen jaj wzmacniały dodatkowo przypadki grypy ptaków w kilku krajach europejskich, przede wszystkim we Włoszech.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here