Wsparcie i szkolenia dla firm z branży rolniczej

Firmy z branży zaopatrzenia rolnictwa nadal mogą skorzystać ze szkoleń organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Dzięki szkoleniom kadra menadżerska małych i średnich przedsiębiorstw może podnieść swoje kompetencje w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Pozwoli im to na zwiększenie konkurencyjności i lepsze przygotowanie na wyzwania stawiane przez sytuację gospodarczą.

Kompetencje zawodowe – bariera w rozwoju rolnictwa

Dzięki unijnym funduszom w polskim rolnictwie dokonał się ogromny skok jakościowy. Bruksela nie tylko finansuje dopłaty do upraw, ale i wykłada fundusze na liczne inwestycje w infrastrukturę. Pozytywne skutki unijnego zastrzyku pieniędzy odczuwają wszyscy mieszkańcy wsi i osoby zawodowo związane z rolnictwem, niezależnie od skali i charakteru prowadzonej działalności. Widać jednak wyraźnie, że potrzebne są kolejne działania wspierające rozwój sektora rolniczego. Chodzi jednak już nie tylko o pomoc w zakupie maszyn czy dopłaty, ale także rozwój kompetencji zawodowych osób związanych z branżą. W tej kategorii największe znaczenie ma umiejętność odpowiedniego zarządzania zasobami ludzkimi. O ile bowiem menadżerowie firm z branży rolniczej potrafią świetnie sprzedawać, negocjować z kontrahentami czy wdrażać nowoczesne urządzenia  i procesy, o tyle dużo gorzej jest na polu relacji z pracownikami i pomiędzy pracownikami.

 

\"\"

 

Przed problemem tym staje każda firma, która osiąga pewien poziom rozwoju i pewną skalę działalności. Inaczej zarządza się przedsiębiorstwem zatrudniającym zaledwie kilka osób, a inaczej firmą zatrudniającą kilkadziesiąt osób. Innego podejścia wymagają pracownicy skupieni w jednym miejscu (np. przetwórni), a innego pracownicy rozsiani po całym kraju (np. przedstawiciele handlowi). Rozwiązania, które świetnie sprawdzały się na początku rozwoju firmy w przypadku pracowników niewykwalifikowanych, nie sprawdzą się po kilku latach i zatrudnieniu osób o znacznie wyższych kwalifikacjach.

Koniunktura gospodarcza sprawia, że wiele firm boryka się z trudnościami, nie jest im więc łatwo zdecydować się np. na podwyżki. W tej sytuacji firma, która lepiej zarządza pracownikami, lepiej ich motywuje, wykorzystuje ich talenty i daje im poczucie satysfakcji zawodowej, w lepszej kondycji przetrwa gorszy okres i uzyska przewagę nad konkurencją. Efektywne wykorzystanie talentów pracowników i rozwiązywanie konfliktów zwiększa wydajność pracowników, co ma olbrzymi wpływ na wyniki firmy. Szczególnego znaczenia nabiera to w związku z wprowadzanym systemem zrównoważonego rolnictwa. Wdrożenie zasad zrównoważonego rolnictwa będzie miało duży wpływ na dobór przez gospodarstwa środków produkcji, gdyż najwięksi producenci żywności deklarują, że wszystkie płody rolne im dostarczane będą musiały pochodzić z upraw zrównoważonych. Przełoży się to na nowe, wyższe wymagania wobec firm zaopatrujących rolników w te środki. Firmy te staną przed wyzwaniem polegającym na przekonaniu do siebie klientów. Wzrośnie zatem znaczenie umiejętności budowania wizerunku firmy, zarządzania nią oraz zasobami ludzkimi.

Inwestycja w kadry – receptura na trudności gospodarcze
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dostrzegła rosnącą potrzebę dokształcenia kadry zarządzającej z branży zaopatrzenia rolnictwa. Wspólnie z firmą Gamma rozpoczęła w lipcu 2013 r. projekt szkoleniowy, którego celem jest dokształcenie kadry małych i średnich przedsiębiorstw. Aktualnie w szkoleniach prowadzonych przez trenerów Gamma biorą udział przedstawiciele 14 firm. Odpowiednie zarządzanie pracownikami, motywowanie ich i kierowanie rozwojem ich kariery to poważna bariera w rozwoju wielu przedsiębiorstw. Ich kadra zarządzająca posiada wprawdzie kompetencje z zakresu sprzedaży, negocjacji czy technologii, ale nie miała okazji zdobyć wiedzy
z zakresu tzw. kompetencji miękkich.  – podkreśla Michał Wasilewski, prezes zarządu firmy Gamma. – Również firmy z branży rolniczej stają przed takim problemem, czego dowodem jest zainteresowanie szkoleniami, które prowadzimy.

W trakcie szkoleń, które potrwają do końca 2014 r., przedstawiciele kadry menadżerskiej firm  z branży rolniczej uczą się, jak zarządzać zasobami ludzkimi. Uczestnicy szkoleń poznają także zagadnienia z zakresu zrównoważonego rolnictwa, zarządzania środowiskowego i rozwiązań ekologicznych, które można wdrożyć w firmach. Efektem szkoleń jest również przygotowanie – wspólnie z trenerami firmy Gamma – strategii zarządzania zasobami ludzkimi. Dzięki temu firmy te zyskują trwałe rezultaty, z których będą mogły korzystać jeszcze przez lata. 
 

Podsumowanie:
– szkolenia finansowane są przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 2.1.1. „Rozwój kapitału ludzkiego przedsiębiorstw"
– udział w projekcie mogą wziąć pracownicy z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw
– projekt skierowany jest do firm z branży rolniczej i zaopatrzenia rolnictwa
– efektem szkoleń jest zwiększenie kompetencji w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi oraz przygotowanie dla każdej firmy strategii zarządzania zasobami ludzkimi
– szkolenie prowadzi firma Gamma (www.projektgamma.pl)

 

Źródło: Projekt Gamma
Redakcja AgroNews, fot.:sxc

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,531ObserwującyObserwuj
5,440SubskrybującySubskrybuj

Grzegorz Puda: Pandemia nie osłabiła pozycji polskiego rolnictwa

Pomimo światowego kryzysu wywołanego pandemią, handel zagraniczny produktami rolno-spożywczymi nie załamał się. W ubiegłym roku odnotowano 7% wzrost wartości eksportu, w stosunku do roku...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE