Współpraca ARMiR i MRiRW

To jeden z najtrudniejszych momentów w pracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – powiedział szef resortu Marek Sawicki podczas narady z kierownictwem i dyrektorami ARiMR, która odbyła się 2 czerwca 2014 r. w siedzibie Agencji w Warszawie. Minister rolnictwa przybył do siedziby ARiMR z wiceszefową resortu Zofią Szalczyk, a w roli gospodarza wystąpił Prezes ARiMR Andrzej Gross, któremu towarzyszyli wszyscy jego zastępcy: Zbigniew Banaszkiewicz, Jarosław Wojtowicz, Cezary Szeliga, Krzysztof Zalewski i Jarosław Sierszchulski.
 

 

\"\"

 

Minister Marek Sawicki wyjaśnił, że ta diagnoza wynika z tego, że równolegle toczą się właśnie dwa zupełnie rozbieżne procesy. Jeden z nich to rozliczenie do końca 2015 r. unijnych programów pomocowych z lata 2007 – 2013 – Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Programu Operacyjnego RYBY – a drugie wielkie wyzwanie to przygotowania do nowej perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020.

Największym unijnym programem wdrażanym przez ARiMR jest Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 -2013, którego budżet wynosi ponad 70 mld zł. Większość tych środków została już zagospodarowana, a ponad 55 mld zł trafiło na konta bankowe rolników i innych beneficjentów Agencji. 

Prezes ARiMR Andrzej Gross zapewnił, że, Agencja ma instrumenty potrzebne do sprawnego rozdzielanie wsparcia dostępnego jeszcze  w ramach PROW 2007 – 2013, tak, aby w całości je wykorzystać i by nie trzeba było go zwracać do budżetu UE. Jak pokazują sprawozdania z realizacji większości działań inwestycyjnych realizowanych w ramach tego programu, wprowadzone przez ARiMR rozwiązania, zwiększyły sprawność pracy Agencji w tej dziedzinie.

Aby jedna w pełni wykorzystać dostępne środki, potrzebne będą jeszcze przesunięcia pomiędzy poszczególnymi działaniami należącymi do PROW 2007 – 2013. Minister Marek Sawicki zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni powinna zapaść decyzja o przesunięciu dodatkowych pieniędzy na wsparcie w ramach następujących działań: "Modernizacja gospodarstw rolnych", "Odnowa i rozwój wsi" i " Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych".

To pozwoli na objęcie pomocą większej liczby wnioskodawców, niż wynikało to z wcześniej przyznanych limitów finansowych na udzielenie takiej pomocy.  Minister podkreślał, że zarówno MRiRW jak i ARiMR są jednostkami służebnymi w stosunku do rolników. Zadaniem pracowników tych instytucji jest udzielanie rolnikom możliwie jak największego wsparcia, oczywiście w granicach określonych prawem.

Bywają jednak taki sytuacje, gdy pracownicy ARiMR czy MRiRW nie mogą udzielić pomocy rolnikom, gdyż byłoby to działanie bezprawne. W takich przypadkach będzie można skorzystać ze wsparcia zespołów konsultacyjnych. Mają one powstać w najbliższym czasie w każdym województwie w oparciu o pracowników terenowych Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Idee tego przedsięwzięcia przedstawiła wiceminister Zofia Szalczyk.

Chodzi o to, aby rolnik, który otrzymał wezwanie z ARiMR do uzupełnienia braków we wniosku i nie wie jak to zrobić, mógł udać się do miejscowego ODR i tam uzyskać pomoc od specjalistów.

Drugim ważnym programem, którego rozliczenie dobiega końca, jest Program Operacyjny RYBY 2007 – 2013. Budżet tego programu wynosi ok. 4 mld zł, a ARiMR jest odpowiedzialna za rozdzielenie 2,8 mld zł. Większość środków z PO RYBY 2007 – 2013 Agencje już zagospodarował, przy czym aż 2,5 mld zł zostało przekazane przez ARiMR rybakom, armatorom statków czy innym beneficjentom. Jeszcze w czerwcu Agencja ogłosi termin przyjmowania wniosków o pomoc w ramach środka "Rybołówstwo przybrzeżne". 

Minister Marek Sawicki zapowiedziała również zmiany w zasadach przyznawania płatności bezpośrednich od 2015 r. Mają one polegać m.in. na tym, że większe płatności będą otrzymywali młodzi rolnicy, czyli tacy, którzy nie ukończyli 40 lat, a także osoby specjalizujące się np. w produkcji zwierzęcej czy uprawie roślin motylkowatych i drobnonasiennych. 

Szef resortu rolnictwa zwrócił także uwagę, na niespotykaną dotychczas skalę pomocy dla rolników, którzy chcą restrukturyzować swoje małe gospodarstwa. Wsparcie dla tak zwanych gospodarstw niskotowarowych było dostępne w Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004 – 2006, ale jego wysokość była wówczas niewielka, wynosiła bowiem 1250 euro na rok i ARiMR wypłacała ją przez 5 kolejnych lat.

Czytaj także:
Poprawa koniunktury w gospodarce rolnej słabsza od oczekiwanej!
ARMiR: Już można składać wnoiski o przyznanie pomocy na posadzenie lasu
MRiRW chce zgody na zwiększenie budżetu działania: "Modernizacja gospodarstw rolnych"

W nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 wsparcie przeznaczone dla małych gospodarstw na ich restrukturyzację ma wynosić aż 60 tys. złotych. Dzięki takiemu wsparciu małe, aktywne gospodarstwa będą miały szansę rozwijać się i osiągnąć dochody pozwalające na utrzymanie się na rynku.

Warto przypomnieć, że do 21 czerwca 2014 r. w ARiMR trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom". Dotychczas w tegorocznym naborze o takie wsparcie ubiega się ok. 4 tys. młodych rolników. ARiMR opublikuje listę określającą kolejność przysługiwania pomocy z tego działania do 14 sierpnia 2014 r.

Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE