WWF zachęca do naprawy rolnictwa

Tylko pięć dni zostało na wypowiedź w konsultacjach społecznych dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. Do wypełnienia kwestionariusza zachęcał jeszcze w lutym minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Namawiają do tego również instytucje rządowe  i organizacje rolnicze, a ostatnio – WWF Polska. Zdaniem ekologów WPR w obecnym kształcie niszczy środowisko, szkodzi zdrowiu publicznemu i faworyzuje duże gospodarstwa, zamiast pomóc tym małym i średnim.

 

\"\"


Konsultacje społeczne na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej (WPR) otworzył 2 lutego komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan. Potrwają one do 2 maja tego roku.

Kwestionariusz dostępny jest TUTAJ

Living Land. WWF zachęca do wypowiedzi

Do włączenia się w dyskusję na temat kształtu przyszłej WPR szczególnie gorąco zachęca WWF Poland. W tym celu zorganizował kampanię Living Land, która promuje wzięcie udziału w konsultacjach.

– Powiedz Komisji Europejskiej, że oczekujesz radykalnej reformy unijnej Wspólnej Polityki Rolnej i chcesz, by wspierała ona naszych rolników, chroniła naszą przyrodę i nasze zdrowie. Wyślij wiadomość do Komisji Europejskiej – zachęca WWF na swojej stronie internetowej.

Ekolodzy: rolnictwo niszczy środowisko

Zdaniem ekologów z tej organizacji rolnictwo przemysłowe jest główną przyczyną utraty różnorodności biologicznej, ponieważ zanieczyszcza powietrze, wodę i degraduje glebę.

Czytaj także:
Resort rolnictwa: Do maja konsultacje ws. przyszłości WPR
Jaka powinna być WPR w przyszłości? O wyzwaniach unijnej polityki rolnej rozmawiamy z Prezesem Fundacji Wsparcia Rolnika


WWF obwinia obecną WPR m.in. za wyginięcia pszczół i ptaków krajobrazu rolniczego. Ekolodzy zwracają też uwagę, że ponad 40 proc. rzek i nadbrzeżnych zbiorników wodnych w Europie jest zanieczyszczanych przez rolnictwo. Poza tym ekolodzy zwracają uwagę na dysporoporcje w podziale środków unijnych. Wyliczają, że 80 proc. dotacji trafia do 20 proc. najbogatszych właścicieli ziemskich i największych agrobiznesów w Europie.

– Mamy niepowtarzalną szansę, żeby naprawić kurs rolniczego użytkowania ziemi – mówi Dariusz Gatkowski z WWF. – Każdy głos ma znaczenie i może przyczynić się do stworzenia polityki rolnej, która wspiera produkcję zdrowej żywności, z uwzględnieniem potrzeb małych gospodarstw i rolnictwa rodzinnego, poszanowaniem przyrody i bierze odpowiedzialność za klimat naszej planety.

WPR według WWF

Zdaniem WWF przyszła WPR powinna być uczciwa wobec rolników i społeczności wiejskich, gwarantować zdrową żywność, chronić przyrodę i odpowiadać za klimat planety.

Wyniki konsultacji dotyczące unijnej polityki rolnej przedstawi w lipcu 2017 r. komisarz Phil Hogan. Posłużą one za podstawę wniosków Komisji Europejskiej dotyczących obecnego funkcjonowania WPR oraz propozycji zmian tej polityki po roku 2020. Wnioski KE poznamy do końca tego roku.

Kamila Szałaj, fot. Twitter.com WWF EU‏ @WWFEU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here