Wybory do PE 2024. Jak, gdzie i kiedy oddać głos?

Już 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak, gdzie i kiedy będzie można wziąć w nich udział?

Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Za niespełna trzy tygodnie w całej Europie odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W ich ramach obywatele wszystkich państw członkowskich UE pójdą do głosowania by wybrać swoich przedstawicieli, którzy będą ich reprezentować na szczeblu unijnym. W Polsce będziemy wybierać w sumie 53 europosłów. 

W jaki sposób przeprowadzone zostanie głosowanie? Kiedy będzie można oddać swój głos i gdzie. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące zbliżających się wyborów. 

Kiedy głosowanie? 

Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 6-9 czerwca. Jako pierwsi do głosowania pójdą Holendrzy (6 czerwca). Następnie swoje głosy oddadzą Irlandczycy (7 czerwca), Czesi (7 i 8 czerwca) Łotysze, Maltańczycy i Słowacy (8 czerwca) i Włosi (8 i 9 czerwca). 

W pozostałych państwach członkowskich, w tym w Polsce, głosowanie odbędzie się w niedzielę 9 czerwca. W naszym kraju lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 rano do 21:00 wieczorem. 

Nie wszyscy Polacy będą jednak głosować w Polsce. Część z nich, podobnie jak w przypadku innych wyborach, będzie bowiem w dniu wyborów przebywać za granicą. W takiej sytuacji będą oni również głosować 9 czerwca, czyli wtedy kiedy odbywają się wybory w Polsce, nawet jeśli w państwie, w którym przebywają, głosowanie odbywa się w inny dzień. Irlandczycy będą głosować 7 czerwca, ale Polacy mieszkający w Irlandii – 9 czerwca. Wyjątkiem są Polacy głosujący z Ameryki Północnej lub Ameryki Południowej. Oni do urn ruszą dzień wcześniej, czyli 8 czerwca. 

Należy zwrócić uwagę również na godziny otwarcia lokali wyborczych podczas głosowania za granicą. Będą one otwarte, podobnie jak w Polsce, w godzina 7:00 – 21:00. Należy pamiętać, że za granicą godziny te obowiązują według czasu lokalnego. W Wielkiej Brytanii głosowanie odbędzie się więc w godzinach 7-21 czasu brytyjskiego, czyli 8-22 czasu polskiego. 

Gdzie głosować? 

Wyborcy w Polsce będą głosować w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu swojego stałego zamieszkania. Każda osoba jest wpisana do spisu wyborców na podstawie swojego miejsca stałego zameldowania. 

Co w sytuacji, gdy dana osoba mieszka w innym miejscu niż jest zameldowana? Taka osoba ma dwie opcje. Pierwszą z nich jest pobranie z gminy, w której jest się zameldowanym zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek o takie zaświadczenie można złożyć również elektronicznie najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów. Takie zaświadczenie upoważnia do oddania głosu w dowolnym obwodzie głosowania na terenie całego kraju. 

Drugą możliwością jest dopisanie się do spisu wyborców w gminie, w której będzie się przebywać w dniu wyborów. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców należy złożyć w urzędzie gminy najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów. Wniosek ten można złożyć elektronicznie. 

Za granicą utworzonych zostanie 295 obwodowych komisji wyborczych. Ich spis, wraz z adresami można znaleźć tutaj. Aby móc oddać głos za granicą należy złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców do właściwego terytorialnie konsula. Taki wniosek można złożyć przez internet za pośrednictwem usługi e-wybory najpóźniej do 4 czerwca. 

Jak oddać ważny głos? 

Aby oddać ważny głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego należy udać się do lokalu wyborczego w dniu i godzinach otwarcia lokalu tj. w niedzielę 9 czerwca w godzinach 7-21. Konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości ze zdjęciem: paszportu lub dowodu osobistego. Dopiero po okazaniu dokumentu istnieje możliwość otrzymania karty do głosowania. 

Aby oddać ważny głos należy postawić znak „X” w kratce obok nazwiska kandydata, na którego chce się oddać głos. Głos można oddać tylko na jednego kandydata. Jeżeli znak „X” zostanie postawiony przy większej liczbie kandydatów z różnych list, głos taki będzie nieważny. Podobnie jest w sytuacji, gdy nie postawiono znaku „X” przy nazwisku żadnego kandydata lub gdy zostanie on postawiony przy nazwisku kandydat, znajdującego się na liście, która została wykreślona. 

Jeżeli znak „X” zostanie postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos taki jest ważny i oddany na daną listę. Pierwszeństwo w takiej sytuacji przyznaje się kandydatowi, którego nazwisko znajduje się wyżej na liście. 

Autor Krzysztof Ryncarz | EURACTIV.pl

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Terminy na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych. MRiRW wyjaśnia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 15 lipca 2024 r. odniosło się do prośby Izby Rolniczej w Opolu o przedstawienie obecnie obowiązujących...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics