Wybory samorządowe: wieś wybrała PiS

Prawo i Sprawiedliwość najwięcej głosów zdobyło na wsi i w małych miastach. Natomiast Koalicja Obywatelska dominuje w największych ośrodkach – wynika z sondażu exit poll zrealizowanego przez Ipsos. Ale eksperci podkreślają, że wynik PiS-u w tych wyborach jest znacznie gorszy niż w wyborach parlamentarnych, które odbyły się trzy lata temu.

Wybory samorządowe, rolnik, rolnictwo, portal rolny, PiS, wieś, PSL, SLD,

Z sondażu Ipsos wynika, że we wczorajszych wyborach samorządowych na PiS głosowali przede wszystkim mieszkańcy wsi – 39,3 proc. PiS otrzymał także poparcie w mniejszych miastach – 30,4 proc. wyborców. Natomiast Koalicja Obywatelska wygrała wybory w większych miastach –do 46 proc.

Na wsiach drugie miejsce zdobyło PSL z wynikiem 23,7 proc. Trzecią lokatę zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 13,5 proc.

PiS wygrywa sejmiki

Jak informuje Euractiv.pl, jeśli sondaże exit poll się potwierdzą, to PiS wygrało Wybory samorządowe w dziewięciu sejmikach: województwa dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Koalicja Obywatelska (PO, .Nowoczesna, Inicjatywa Polska) wygrała z kolei w siedmiu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Według danych Ipsos w pierwszej trójce komitetów w 12 województwach (kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim i pomorskim) obok PiS i Koalicji Obywatelskiej znalazło się PSL.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że ze względu na brak zdolności koalicyjnej partii rządzącej, a także w związku z niezłym wynikiem PSL-u (16,6 proc.) w niedzielnych wyborach, PiS najprawdopodobniej obejmie władzę jedynie w dwóch lub trzech sejmikach. Koalicja Obywatelska łącznie z PSL ma bowiem nad PiS 8-punktową przewagę.

W dwóch województwach – dolnośląskim i lubuskim – miejsce na podium wywalczyli, według sondażu Ipsos, Bezpartyjni Samorządowcy, a w jednym – SLD Lewica Razem (śląskie) i Mniejszość Niemiecka (opolskie).

Ponadto Bezpartyjni Samorządowcy i Kukiz`15 otrzymali w wyborach do sejmików wojewódzkich po 6,3 proc. poparcia, a SLD-Lewica Razem – 5,7 proc.

PiS wygrywa, ale przegrywa

Eksperci zwracają uwagę, że wynik PiS-u w tych wyborach jest znacznie gorszy niż w wyborach parlamentarnych, które odbyły się trzy lata temu.

Podkreślają także, że rzeczywistym zwycięzcą tych wyborów jest PSL z 16,6 proc. wynikiem.

– PSL udowodniło, że to są twarde chłopy, a pogłoski o ich śmierci okazały się przedwczesne – ocenił na antenie TVN24 senator Marek Borowski.

Wybory samorządowe. Rekordowa frekwencja?

Jak informuje Euractiv.pl, z sondażowych badań Ipsos wynika, że frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,3 proc. Jeśli ta informacja się potwierdzi, będzie to najwyższa frekwencja w historii polskich wyborów samorządowych.

Redakcja AgroNews, na podst. Euractiv.pl, TVN24, Polskie Radio

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + 12 =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,105ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE