Wyłudzili co najmniej 21 mln zł z ARiMR. Są już w rękach CBŚ

CBŚP zatrzymało we wtorek 10 osób podejrzanych o wyłudzenie dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że agencja mogła stracić co najmniej 21 mln zł.


Zatrzymania nastąpiły na terenie woj. mazowieckiego w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości ujawnionych w wyniku działań kontrolnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz organów audytowych Unii Europejskiej w związku z uzyskiwaniem dotacji przez podmioty gospodarcze wstępnie uznane za grupy producencie. Wśród podejrzanych są producenci owoców i warzyw oraz rzeczoznawca nieruchomości, który sporządzał fałszywe wyceny.

Wyłudzili co najmniej 21 mln zł


Podejrzanym zarzuca się wyłudzenie co najmniej 21 mln zł na szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Unii Europejskiej, a także przedłożenie podczas ubiegania się o dofinansowanie poświadczających nieprawdę dokumentów o przyznanie pomocy finansowej na pokrycie kosztów inwestycji gospodarczych.

Funkcjonariusze potrzebowali kilku miesięcy, aby zebrać informacje dotyczące okoliczności sprawy i wytypować osoby mogące mieć związek z wyłudzeniem. Z ich ustaleń wynika, że składano nierzetelną dokumentację w celu uzyskania dofinansowania ze środków finansowych krajowych oraz z Unii Europejskiej. W ten sposób wprowadzono w błąd pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie, co do rzeczywistej wysokości ponoszonych kosztów inwestycyjnych.

Zatrzymanym grozi  kara pozbawienia wolności do 10 lat. Niewykluczone, że będą następne zatrzymania.

Redakcja AgroNews, fot. CBSP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here