Z Pionek zniknie bomba ekologiczna dzięki unijnej dotacji

Likwidacja bomby ekologicznej na terenie po byłych Zakładach Tworzyw Sztucznych „Pronit” w Pionkach pochłonie ponad 4,5 mln zł, z czego przeszło 3,8 mln zł będzie stanowiła unijna dotacja. Dzięki dofinansowaniu mazowiecka gmina do końca br. zrealizuje to ważne dla lokalnej społeczności przedsięwzięcie.

Z Pionek zniknie bomba ekologiczna dzięki unijnej dotacji
Z Pionek zniknie bomba ekologiczna dzięki unijnej dotacji foto:pixabay

Likwidacja niebezpiecznej substancji – nitrocelulozy

Celem projektu jest likwidacja zagrożenia ekologicznego oraz zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców Gminy Miasta Pionki, wynikającego ze składowania na terenach użytkowanych w przeszłości przez ZTS „Pronit” niebezpiecznej substancji – nitrocelulozy. Jest to materiał łatwopalny o silnych właściwościach wybuchowych. Zaplanowano całkowite usunięcie i unieszkodliwienie ok. 350 ton nitrocelulozy.

Powierzchnia zrekultywowanych gruntów to ok. 4,8 ha.

Usunięcie niebezpiecznych substancji przyczyni się do powstania nowych, biologicznie czynnych terenów leśnych o powierzchni ok. 2,4 ha. Zostaną przywrócone m.in. ich funkcje klimatyczne i izolacyjne. Zniesienie blokady tych terenów umożliwi ich otwarcie na użytkowanie przez mieszkańców. Obecnie, ze względu na niebezpieczeństwo wybuchu i pożaru, obszar, na którym znajduje się nitroceluloza jest całkowicie zamknięty i objęty całodobową ścisłą kontrolą. Po zakończeniu prac projektowych, możliwe będzie bezpłatne i nieograniczone udostępnienie terenu mieszkańcom Pionek oraz wszystkim innym zainteresowanym rekreacją (np. spacerami).

Uwaga na oszustów: Kolejny rolnik stracił 15 tysięcy

Dotacja na realizację zadania pochodzi ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.5. Poprawa jakości środowiska miejskiego, wdrażanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w porozumieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Źródło: NFOŚiGW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

trzy − dwa =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
6,510SubskrybującySubskrybuj

ASF pustoszy małe hodowle

Afrykański Pomór Świń zaczął atakować małe gospodarstwa. W trzech nowo potwierdzonych ogniskach zutylizowano 64 świnie.  Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 37-39 ogniska afrykańskiego pomoru...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE