Zabrudziłeś drogę wyjeżdżając z pola – musisz posprzatać!

W kalendarzu rolnika trwa właśnie okres najgorętszych prac polowych. Liczne wjazdy i zjazdy z pola powodują zanieczyszczenie dróg lokalnych. To z kolei powoduje utrudnienia w ruchu. Zmiejsza się przyczepność opon od zabrudzonej nawierzchni, co może przyczynić się do spowodowania  wypadku. Kto w takim przypadku powinien usuwać obornik i inne zanieczyszczenia rolnicze z drogi?

\"\"

 

Otórz, Departament Transportu Drogowego jednoznacznie podkreśla, że zanieczyszczenia jezdni pochodzące z kół pojazdów rolniczych wykonujących prace polowe, mogą w znaczący sposób obniżyć przyczepność nawierzchni, co może prowadzić do powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Dlatego też  zabrania się zaśmiecania lub zanieczyszczania drogi.  W ocenie Departamentu Transportu Drogowego obowiązkiem osoby wykonującej prace polowe pojazdem rolniczym, zamierzającej wyjechać na drogę, jest zapewnienie doprowadzenia tego pojazdu, do takiego stanu, aby jego ruch nie powodował zanieczyszczania drogi.

Możesz zapłacić nawet 1500 zł kary

Zapis w kodeksie wykroczeń jest jednoznaczny. W Art. 91. KW zanieczyszczanie drogi publicznej lub spowodowanie na niej utrudnienia w ruchu czytamy: Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.

 

Oprac. MN na podstawie: KRIR,
Fot.: pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here