Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) kontynuuje działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy oraz wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Aktualna sytuacja epidemiologiczna
Obecnie w Polsce nie ma przypadków pryszczycy ani podejrzeń jej transmisji na terytorium kraju. Podobna sytuacja utrzymuje się na Słowacji i Węgrzech. Od 2 maja 2025 r. stabilna pozostaje również sytuacja związana z wirusem HPAI – brak nowych ognisk zakażeń.
Kontrole na granicach – decyzja MRiRW
W nawiązaniu do decyzji Komisji Europejskiej, która do 5 czerwca 2025 r. przedłużyła obowiązywanie obszarów objętych ograniczeniami na części terytorium Węgier i Słowacji, Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW podjął decyzję o kontynuacji kontroli na siedmiu przejściach granicznych. Po tym terminie, w zależności od rozwoju sytuacji, nastąpi oficjalne potwierdzenie ostatecznej daty zakończenia działań prewencyjnych na terenie Polski.
Podsumowanie działań prewencyjnych
Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW przyjął Raport podsumowujący działania związane z zagrożeniem przeniesienia wirusa pryszczycy (FMD) do Polski. Od 22 stycznia 2025 r., czyli od momentu wykrycia ogniska pryszczycy w Niemczech, Ministerstwo Rolnictwa oraz Inspekcja Weterynaryjna wdrażały szereg środków ochronnych.
Dokument zawiera także podsumowanie współpracy z kluczowymi instytucjami:
- Rządowym Centrum Bezpieczeństwa,
- Rządową Agencją Rezerw Strategicznych,
- służbami mundurowymi (Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Strażą Graniczną, Krajową Administracją Skarbową).
Co dalej?
Raport wraz z rekomendacjami dotyczącymi dalszych działań prewencyjnych zostanie w najbliższym tygodniu zaprezentowany na posiedzeniu Rządowego Centrum