Zakaz GMO tylko po podpisaniu umowy z producentem?

Duńska prezydencja proponuje, by państwa członkowskie, które nie chcą uprawiać określonej odmiany GMO na swym terytorium, porozumiały bezpośrednio z firmą producentem tej odmiany w celu zawarcia umowy rezygnacji – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Jeśli taka umowa zostanie zawarta, wówczas państwo członkowskie powinno zawiadomić Komisję. Jeśli jednak nie dojdzie do porozumienia z firmą, która zgłosiła autoryzację danej odmiany GMO, ta kwestia powinna wrócić i podlegać pod procedury komitetu regulacyjnego, na mocy którego kraj członkowski musiałby uzyskać kwalifikowaną większość, aby zakazać określonej uprawy GMO. 

Z danych FAPA wynika, że pakiet propozycji zakłada ograniczenie możliwości rezygnacji z GMO na gruncie moralnym czy etycznym z utrzymaniem roli EFSA na poziomie całej Unii.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: FAMMU/FAPA

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Problem z tranzytem ukraińskiego zboża: Konieczna jest budowa agroportów i połączeń kolejowych

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał eksportu rolnego, oznacza też problem z tranzytem ukraińskiego zboża. Konieczna jest przede wszystkim budowa agroportów. – Mierzymy się z dużą nadwyżką...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics