Zakaz uboju rytualnego coraz bliżej

Wczoraj sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który m.in. zakazuje uboju rytualnego i hodowli zwierząt na futra.

rolnictwo, portal rolny, transport zwierząt, ubój zwierząt, ubój rytualny,  ustawa o ochronie zwierząt, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Obecnie proponowana nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, oprócz ograniczenia w Polsce możliwości uboju rytualnego i zakazu hodowli zwierząt na futra, ma wprowadzić m.in.  zakaz trzymania psów na łańcuchach i wystawiania zwierząt w cyrkach, a także obowiązkową sterylizację i kastrację zwierząt bezdomnych oraz obowiązkowe chipowanie.

Ponowne zamknięcie rynków

Przyjęcie przepisów w proponowanym kształcie nie podoba się organizacjom zrzeszającym rolników zajmujących się hodowlą i opasem bydła. Ich zdaniem zmiany te przyniosą nieodwracalne straty dla polskiego sektora wołowiny. Przypominają, że bardzo ważną rolę w polskim eksporcie wołowiny stanowi ubój rytualny, dzięki któremu Polska odzyskała 40 rynków w ciągu ostatnich dwóch lat.

– Odzyskanie tych rynków i pozyskanie nowych wcześniej niedostępnych jest efektem pracy polskiego rządu, ministerstwa rolnictwa i branży wołowiny – zwraca uwagę Rada Sektora Wołowiny. I przypomina, że w 2014 roku  Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakaz poddawania zwierząt ubojowi w ubojni według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne, jest niezgodny z Konstytucją.

 

Spadek opłacalności produkcji

Rada Sektora Wołowiny uważa, że wprowadzanie proponowanych przepisów spowoduje gwałtowne zachwianie rynku wołowiny i gwałtownie obniży opłacalność produkcji.

– Już dzisiaj blisko 350 tysięcy gospodarstw rolnych opasa bydło,  dodatkowo ponad 440 tysięcy gospodarstw produkuje mleko, gdzie jednym ze źródeł dochodu jest  sprzedaż cieląt i krów.  To ponad  milion mieszkańców polskiej wsi. Przewidywane straty dla rolników, producentów żywca wołowego i cieląt mogą sięgnąć ponad 1 mld zł w 2018 r. – wylicza Rada.

Zdaniem branży cena za żywiec wołowy spadnie z dnia na dzień wg różnych szacunków od 8 do 15 procent. W dłuższej perspektywie w skutek zmniejszania produkcji żywca wołowego konsekwencje poniosą pracownicy zakładów ubojowych w wyniku redukcji zatrudnienia spowodowanej spadkiem ubojów.

Likwidacja branży futrzarskiej

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, oprócz ograniczenia w Polsce możliwości uboju rytualnego, ma wprowadzić m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra.  Szacuje się, że po likwidacji branży pracę straci nawet 50 tys. osób. Dziś Polska w produkcji futer zajmuje drugie miejsce w Europie i trzecie na świecie. Roczne przychody branży wynoszą ok. 1,5 mld zł.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here