Zakaz uprawy GMO w Polsce już wkrótce!

Ministerstwo Rolnictwa publicznie przedstawia plan wprowadzenia zakazów upraw roślin genetycznie modyfikowanych w Polsce jeszcze przed następnymi siewami.

Podczas odbywającego się w sejmie posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia prezydenckiego projektu ustawy o nasiennictwie, sekretarz stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kazimierz Plocke zdecydowanie potwierdził wolę rządu wprowadzenia zakazów upraw kukurydzy modyfikowanej genetycznie MON810 i ziemniaka Amflora (obecnie jedynych GMO dopuszczonych do upraw w Unii Europejskiej) przed najbliższym okresem siewnym, czyli wiosną 2013 r.

Minister Plocke zapowiedział jednocześnie, że wprowadzenie zakazów nastąpi w drodze rozporządzeń do nowej ustawy o nasiennictwie, gdy tylko wejdzie ona w życie. Prezydencki projekt tej ustawy niebawem zostanie poddany głosowaniu w parlamencie.

„Wczoraj padły ze strony rządu jednoznaczne deklaracje wprowadzenia zakazów upraw zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy MON810 i ziemniaka Amflora. GMO budzi sprzeciw i uzasadnione obawy większości obywateli krajów Unii Europejskiej, w tym Polski.
 

Od wielu lat słyszymy, że rząd opowiada się za Polską wolną od upraw GMO. Trzymamy ministra Plocke za słowo, mając nadzieję, że tym razem publicznie złożone obietnice zostaną dotrzymane  i wspomniane zakazy już wkrótce staną się faktem”, mówi Joanna Miś, koordynatorka kampanii Stop GMO w polskim Greenpeace.

Źródło: Greenpeace
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here