Zakłady mleczarskie zwiększają produkcję

Dynamicznie rosnący skup mleka sprawia, że zakłady mleczarskie zwiększają produkcję.

 

\"rolnictwo,

 

Mimo malejących cen utrzymuje się wysoka dynamika skupu mleka. To z kolei przekłada się na wzrost produkcji.

Jak oceniają eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w marcu, w stosunku do lutego, wzrosła produkcja wszystkich przetworów, w tym najsilniej masła (o 21 proc.) i chudego mleka w proszku (o 18 proc.).

– W I kwartale br., w porównaniu z I kwartałem 2015 r., przede wszystkim zwiększono produkcję pełnego mleka w proszku (o 33 proc.), którego ceny uzyskane w eksporcie wzrosły w tym okresie średnio o 22 proc.. Zwiększono również, mimo niższych cen eksportowych, produkcję odtłuszczonego mleka w proszku (o 16 proc.), masła i tłuszczów mlecznych (o 14 proc.), serów dojrzewających (o 13 proc.), mleka płynnego przetworzonego, łącznie z mlekiem „przerzutowym” (o 11 proc.), suszonej serwatki (o 7 proc.), fermentowanych napojów mlecznych innych niż jogurty, serów pleśniowych i proszkowanych (o 3-4 proc.), a także serów topionych (o 1 proc.) oraz nieznacznie twarogów – czytamy w najnowszej analizie IERiGŻ. Ograniczono natomiast produkcję mleka i śmietany zagęszczonej (o 13 proc.), a także jogurtów i śmietany (o 2-3 proc.).

Jadwiga Seremak-Bulge i Teresa Zdziarska z IERiGŻ oceniają, że na wzrost produkcji masła i serów dojrzewających wpłynęło wyraźne zwiększenie krajowego spożycia, stymulowanego relatywnie niskimi cenami detalicznymi tych artykułów.

Jak informuje GUS, w kwietniu producenci za hektolitr mleka w skupie otrzymywali średnio 102,35 zł. To o 3,3 proc. mniej niż przed miesiącem i o 12,1 proc. niż przed rokiem.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here