Zmiany w Planie Strategicznym: Podwojenie środków finansowych na wsparcie dobrostanu zwierząt

Podczas konferencji prasowej w MRiRW wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk ogłosił, że Polska oficjalnie przekazuje do Komisji Europejskiej zmieniony projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Zakończyły się negocjacje z Komisją Europejską Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023–2027
Zakończyły się negocjacje z Komisją Europejską Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023–2027

– Zmiany w projekcie planu są efektem naszego wsłuchiwania się w głosy rolników, dyskusji ze środowiskiem rolniczym i naukowym oraz uzgodnień podczas ponad 30 spotkań roboczych ze służbami Komisji Europejskiej – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk. Przypomniał też, że Polska była jednym z pierwszych państw, które w grudniu ub. r. przekazały projekt planu do Komisji i wyraził nadzieję, że teraz jest podobnie.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że generalnie założenia tego planu nie będą już ulegały zmianom.

– Nasze oczekiwania dotyczące planu zostały większości spełnione. W jedynym przypadku potrzebny był kompromis. Dotyczył on zachowania okrywy glebowej na okres zimy. Komisja Europejska oczekiwała, że okrywa będzie zachowana w 100 proc., a Polska proponowała 50 proc. W wyniku kompromisu udało się uzgodnić zachowanie okrywy w 80 proc. – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Co obejmują zmiany?

Jak powiedział wicepremier Kowalczyk, zmieniony projekt planu zawiera szereg istotnych modyfikacji. Najważniejsze to podwojenie środków finansowych na wsparcie dobrostanu zwierząt i działania mające doprowadzić do kontynuowania hodowli zwierząt w małych gospodarstwach. Nastąpiły także zmiany dotyczące ekoschematów.

Ekoschematy

– Zasadniczym celem ekoschematów będzie prowadzenie działalności rolniczej z poszanowaniem gleby i środowiska – powiedział szef resortu rolnictwa.

Liczba wcześniej proponowanych 16 ekoschematów została ograniczona do 5. Jest też nowy ekoschemat dotyczący rolnictwa węglowego.

Na ekoschematy składają się działania szczegółowe, za które rolnik stosujący je będzie otrzymywał określoną liczbę punktów. Im więcej działań zastosuje rolnik, tym większą otrzyma punktację, a co za tym idzie – większą dopłatę.

Przykładowo nowy ekoschemat dotyczący rolnictwa węglowego będzie obejmował działania szczegółowe, takie jak opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, zróżnicowana struktura upraw czy wymieszanie słomy z glebą. Zaś w katalogu działań ekoschematu dotyczącego dobrostanu zwierząt znajdą się m.in. zwiększenie powierzchni bytowej zwierząt o co najmniej 50 proc., dostęp do wybiegu czy późniejsze odsadzanie młodych od matki.

Wicepremier Kowalczyk zaznaczył, że są także ekoschematy dotyczące upraw roślin miododajnych, prowadzenia produkcji roślinnej w systemie zintegrowanym, retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych i biologicznej ochrony roślin. Poinformował, że one wszystkie zostaną wkrótce szczegółowo przedstawione.

Finansowanie rolnictwa ekologicznego

Wicepremier poinformował, że po dokonaniu zmian planu finansowego działania w zakresie rolnictwa ekologicznego będą realizowane w ramach II filara WPR.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

  1. Rzad powinien wesprzeć hodowców wypadających krowy mleczne Taki który ma krowy luzem sprzedał 2 szt aby speł na ich dobrostan w kwestii metrażu i dostał 500 do sztuki a taki który ma na uwięzi nocą a w dzień wypada dostaje 180 zł To chore Grodzenie kwater .wiązanie na stanowisko dzień w dzień .dostarczanie wody i tylko 180zł to się nie kalkuluje .Nie można nigdzie pojechać bo moze jakieś dzikie zwierzę rozerwać ogrodzenie i koszty za szkody u sąsiada wywołują Jak ma być pomoc to realna i jednakową dla wszystkich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zapraszamy na Krajowy Dzień Kukurydzy do Szepietowa

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy w Poznaniu zapraszają w niedzielę 11 – go września na Krajowy Dzień...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,592ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE