“Zamieszanie i frustracja”. Za wcześnie na wnioski tylko przez internet

Rewolucja w składaniu wniosków o dopłaty nie bardzo podoba się przedstawicielom samorządu rolniczego. Ich zdaniem wprowadzenie obowiązku składania wniosku przez internet już od nowego roku jest za szybkie.


Resort rolnictwa chce, by od 2018 r. wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe były składane  tylko w formie elektronicznej – za pośrednictwem aplikacji e-wniosek. Projekt przepisów w tej sprawie został skierowany do prac rządowych.

Jednak zdaniem samorządu rolniczego na takie rozwiązanie jest jeszcze za wcześnie, ponieważ tylko nieliczni rolnicy korzystają z tej formy składania dokumentów.

–  Teoretycznie propozycja ta jest bardzo dobra, jednak w związku z tym, że składanie wniosków drogą internetową było możliwe od 2011 roku i z tej możliwości każdego roku korzystało zaledwie ok. 1 proc. rolników, wydaje się że jest to propozycja nierealna do wykonania – komentuje Wiktor Szmulewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Ograniczony dostęp do internetu

Poza tym, szef KRIR zwraca uwagę, że rolnicy mają ograniczony dostęp do internetu, a część z nich ma trudności z obsługą komputera. Jego zdaniem ci gospodarze zostaliby zmuszeni do skorzystania z odpłatnych usług firm, które pomagają w wypełnianiu i wysyłaniu e-wniosków.

Czy system IT ARiMR to wytrzyma?

Prezes KRIR zastanawia się także, czy system informatyczny ARiMR jest przygotowany na przyjęcie i obsługę prawie 1,4 mln wniosków.

– Należałoby też usprawnić samą aplikację e – Wniosek, zwłaszcza w przypadku przerwania transmisji danych, kiedy to rolnik musi wniosek wypełniać od początku, a dopiero potem wprowadzać składanie wniosków internetowo – mówi Szmulewicz.

I dodaje, że wprowadzenie nowych przepisów już w 2018 roku może spowodować „ogromną frustrację i zamieszanie wśród rolników składających wnioski o płatności, nie tylko obszarowe”.

Uproszczony tryb

W 2018 r. ministerstwo przewiduje wprowadzenie dodatkowego, uproszczonego trybu ubiegania się o przyznanie płatności, dostępnego dla rolników, których sytuacja nie zmieniła się względem roku 2017.

– W takim przypadku wystarczy, w terminie  od dnia 15 lutego do dnia 14 marca 2018 r., złożyć oświadczenie o braku zmian względem zeszłorocznego wniosku – wyjaśnia resort rolnictwa.

Takie rozwiązanie zostało pozytywnie ocenione przez samorząd rolniczy.

– Wprowadzenie takiego rozwiązania znacznie uprości procedurę składania wniosków przez rolników którzy wnioskują o takie same płatności, jak w roku poprzednim i zmniejszy koszty zarówno dla rolnika, jak i ARiMR – ocenia Szmulewicz.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here