Zapaść w polskim rolnictwie

Szkoła Główna Handlowa opublikowała wyniki badania przeprowadzonego w kwietniu i maju na próbie 1939 gospodarstw rolnych. Wychodzi z nich, że koniunktura w rolnictwie drastycznie spada.

Zazwyczaj w drugim kwartale roku koniunktura rolna ulega poprawie. W ostatnich 20 latach badania koniunktury przez IRG SGH tylko 4-krotnie zdarzyło się, by wartość wskaźnika koniunktury (IRGAGR) obniżyła się o tej porze, a średni przyrost w tych latach, w których
ona wzrosła, wyniósł 3,1 pkt. W drugim kwartale 2020 r. wartość wskaźnika koniunktury zmniejszyła się aż o 11,6 punktu.

Dekoniunktura postępuje już trzeci kwartał z rzędu

Dekoniunktura postępuje już trzeci kwartał z rzędu, z kwartału na kwartał przybierając na sile. Spadek wartości IRGAGR w IV kwartale 2019 r. wyniósł 2,8 pkt, a w I kwartale br. 4,9 pkt. Pogorszenie się koniunktury jest skutkiem przede wszystkim osłabienia się
nastrojów – wartość wskaźnika zaufania, jednej ze składowych ogólnego wskaźnika koniunktury, spadła o ponad 23,3 punktu.

Rusza kolejna edycja Konkursu na najlepszą pracę magisterską i licencjacką o tematyce agro!

Tak głębokiego spadku wartości wskaźnika nastrojów nie zanotowano w całej wcześniejszej historii badania koniunktury w polskim rolnictwie przez IRG SGH. Bez wątpienia jest to jeden ze skutków wybuchu i późniejszego rozwoju epidemii COVID-19. Na pytanie o jej konsekwencje zaledwie 5,9% gospodarstw rolnych uczestniczących w badaniu odpowiedziało, że były one nieodczuwalne. W mniejszym stopniu do spadku wartości ogólnego wskaźnika koniunktury przyczyniło się zmniejszenie się przychodów pieniężnych gospodarstw rolnych – wartość mierzącego je wskaźnika obniżyła się o 5,7 pkt.

Spadek przychodów i zmniejszenie oszczędności

Spadek przychodów gospodarstw rolnych przełożył się na zmniejszenie się ich oszczędności i wzrost zadłużenia. Zmalały również wydatki na obrotowe środki produkcji i – znacznie – nakłady inwestycyjne. Zmniejszyła się skłonność do zaciągania kredytów na finansowanie produkcji rolnej.

Pogorszenie się koniunktury jest powszechne. W największym stopniu odczuły je gospodarstwa położone w makroregionie środkowo-zachodnim, gospodarstwa małe, tj. o powierzchni do 7 ha, prowadzone przez osoby w wieku do 30 lat oraz gospodarstwa zajmujące się uprawą roślin wieloletnich.

Źródło: SGH

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × pięć =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,873ObserwującyObserwuj
7,090SubskrybującySubskrybuj

Osobówką wjechał w pług podczepiony do ciągnika

W Pawłowicach na drodze DK-81 doszło do wypadku drogowego. Samochód osobowy marki Ford uderzył w pług podczepiony do ciągnika rolniczego. Poszkodowani trafili do Szpitala...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE