Zarząd KRIR walczy o większy zwrot podatku akcyzowego

Zarząd KRIR za wyższą stawką zwrotu podatku akcyzowego zwartego w cenie oleju napędowego w 2013 r.

W związku z otrzymanym do konsultacji projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zwartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2013 r.

22 października br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał resortowi rolnictwa swoje negatywne stanowisko do w/w projektu. Mając na uwadze skalę podwyżek cen oleju napędowego w 2012 roku oraz zapowiedzi utrzymania się tego trendu w roku 2013, zawarta w projekcie propozycja wzrostu stawki zwrotu akcyzy o 0,02 PLN/1 litr zdaniem Zarządu KRIR jest nie do przyjęcia, tym bardziej, że równolegle ze wzrostem cen oleju napędowego rosną także ceny innych środków produkcji rolniczej. Sytuacja ta powoduje, że zwrot podatku akcyzowego staje się coraz bardziej marginalny.
 
 
W opinii samorządu rolniczego zaproponowana na 2012 r. stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego w wysokości 0,97 PLN jest niewystraczająca i w żaden sposób nie spełnia oczekiwań rolników.

Zarząd KRIR ponownie zawnioskował o pełen zwrot podatku oraz zwiększenie limitu zużycia oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych do 120 litrów.

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here