Zarządzanie stadem świń

W latach 60. ubiegłego stulecia trzoda chlewna występowała w około 95 % naszych gospodarstw. Od tego czasu liczba gospodarstw produkujących tuczniki systematycznie maleje i jest to tendencja stała.  Jednocześnie ilość produkowanych tuczników nie zmniejszyła się, lecz ma tendencję wzrastającą. Świadczy to o intensyfikacji produkcji.

Praktycznie rzecz biorąc, w produkcji trzody zmieniło się prawie wszystko. Nowe technologie oraz lepsze genetycznie zwierzęta wymuszają na nas inne – niż u naszych dziadków i rodziców – podejście do produkcji trzody. Po zmianach ustrojowych znowu zagościło w naszych umysłach i gospodarce pojęcie wolnego rynku i konkurencyjności. Te czynniki wymuszają  produkcję dobrych, zdrowych i tanich tuczników, a to z kolei gwarantuje pozostanie producentów na rynku.

Małe jest nieefektywne
Problemem zarządzania stada warto się zająć, bo na tym polu mamy wiele do zrobienia. Średnia liczba sprzedanych tuczników (pochodzących od jednej maciory) wynosi w Polsce około 15 sztuk, a w wiodących krajach Unii jest to ponad 20 sztuk. Na te ilości składają się liczba prosiąt w miocie, liczba miotów w roku jak również ilość upadków w czasie odchowu i tuczu.

W produkcji prosiąt wszystkie czynności podporządkowane są cyklowi rozrodczemu loch.

W tradycyjnych, niewielkich stadach, są to sztuki pojedyncze. Kontrola tak prowadzonej produkcji absorbuje jednak dużo czasu i nie jest efektywna. Takie gospodarstwa są więc mało konkurencyjne.

\"AgroNews,Najbardziej efektywne działanie poprawiające wydajność pracy to wyproszenia grupowe. Wszystkie prace wykonywane w stadzie odnoszą się do całej grupy zwierząt. Powoduje to zmniejszenie jednostkowych nakładów pracy i bardziej efektywne wykorzystanie czasu.

Zalety zarządzania stadem
Technologia oparta na zsynchronizowaniu grupy loch pozwala na zwiększenie produkcji bez zwiększenia zatrudnienia. Umożliwia też zaplanowanie i rytmiczne powtarzanie czynności, co daje lepsze wykorzystanie czasu pracy. Jednocześnie pozwala na łatwiejszą kontrolę rui i ponoszenie niższych kosztów inseminacji. Taki system pozwala na diagnostykę większej liczby loch, a jest ona bardzo istotna, bo już powyżej 21 dnia możemy stwierdzić prośność i eliminować sztuki, które są nieprośne.

Kolejne dodatnie cechy tego systemu to synchronizacja porodów i efektywniejsza ich kontrola. System pozwala na poprawę stanu zdrowotności stada poprzez łatwiejsze i szybsze przeprowadzenie zabiegów profilaktycznych, jak również leczniczych. Pozwala również na zastosowanie metody „całe pomieszczenie pełne – całe pomieszczenie puste”, co umożliwia poprawę higieny budynku dzięki wprowadzeniu przerwy w produkcji, kiedy to następuje czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń.

Ten system umożliwia także łatwiejsze i dokładniejsze żywienie oraz lepsze wykorzystanie budynków. Ułatwia prowadzenie dokumentacji stada i daje stałą możliwość porównywania wyników.

Dobra organizacja daje efekty
Dobrze zorganizowana praca może zwiększyć efektywność produkcji. Na efekty ekonomiczne gospodarstwa mają wpływ ponoszone koszty, wydajność biologiczna zwierząt oraz cena sprzedaży.
O ile na cenę zbytu producent ma najmniejszy wpływ, to na ilość sprzedanych zwierząt ten wpływ jest największy. Zależy on od takich czynników jak długość okresu międzymiotu, liczba i waga urodzonych zwierząt, procent upadków w całym okresie chowu i przyrosty dobowe.

Na długość okresu między miotami ma wpływ okres ciąży (114 dni), okres karmienia (od 21 do 42 dni) oraz okres luźny wynoszący od 4 do 10 dni. Łatwo można wyliczyć ile miotów od 1 maciory możemy otrzymać w ciągu roku. Licząc 28 dni karmienia i 9 dni okresu luźnego, w ciągu roku możemy otrzymać 2, 41 miotu. (114 +28+9 = 151 dni; 365: 151= 2, 41miotu). Przy na przykład 12 prosiętach w miocie otrzymujemy w skali roku 28.92 prosiąt od maciory. Według prof. Warthalla i Mengelinga biologiczny pułap rozrodczy loch wynosi 18 prosiąt.

Umiejętne sterowanie rozrodem
W stadach gdzie prowadzimy grupowe wyproszenia loch konieczna jest umiejętność posługiwania się instrumentami pozwalającymi na sterowanie rozrodem. Należy zawsze posiadać jednakową liczbę loch w grupie pozwalającą na uzyskanie zaplanowanej liczby prosiąt. Sterowanie rozrodem wymaga od producenta znajomości cyklu rozrodczego, czyli oprócz teorii konieczne są również praktyka
i doświadczenie.

Najważniejszym narzędziem w tym systemie jest synchronizacja rui. Dobrze zorganizowane stado pozwoli na ustalenie rytmu produkcji – najlepszego dla naszego gospodarstwa – i optymalizację wykorzystania budynków inwentarskich. Wybór rytmu produkcji pozwala nam określić liczbę grup technologicznych i tak np. przy jednotygodniowym cyklu produkcji potrzebujemy 21 synchronizowanych grup i sześciu oddziałów porodowych.

Możemy również określić harmonogram strategicznych czynności wykonywanych
w stadzie. Chodzi tu o takie czynności jak krycie, poród czy odsadzenia. Możemy też zaplanować zabiegi profilaktyczne, takie jak szczepienie, odrobaczanie czy kontrola ciąży. System ten pozwala tak zorganizować naszą pracę, abyśmy mogli wygospodarować dla siebie czas wolny. A pamiętajmy, że miernikiem sukcesu i wygodnego życia są nie tylko pieniądze, ale i ten wolny czas.

Marek Świątkowski

Materiały szkoleniowe „Dobra praktyka rolnicza Produkcja trzody chlewnej”

Źródło: Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, www.modr.mazowsze.pl, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,531ObserwującyObserwuj
5,440SubskrybującySubskrybuj

Grzegorz Puda: Pandemia nie osłabiła pozycji polskiego rolnictwa

Pomimo światowego kryzysu wywołanego pandemią, handel zagraniczny produktami rolno-spożywczymi nie załamał się. W ubiegłym roku odnotowano 7% wzrost wartości eksportu, w stosunku do roku...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE